تجاری سازی آفت کشها

چکیده :

امروزه با آشکار شدن عوارض سوء آفت کشهای شیمیایی بر سلامت محیط زیست و سلامت انسان و گرایش روز افزون مردم به مصرف مواد غذایی ارگانیک و بدون مصرف سموم شیمیایی، آفت کشهای طبیعی به عنوان یک جایگزین مناسب، کم خطر برای سلامت انسان و دوستدار محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از مهمترین انواع آفت- کشهای طبیعی، آفت کشهای ساخته شده از اسانسها و عصاره های گیاهی هستند.

گروه های مختلف ترکیبات گیاهی از قبیل آلکالوئیدها، ترپنها، فلاوونوئیدها و نفتوکوئینونها، اسانسها، استرهای کربوکسیلیک و… انواع مواد دارای خاصیت حشره کشی، دورکنندگی حشرات، ضد قارچی، ضدباکتریایی، ضد ویروسی و … هستند که میتوانند در تولید انواع آفت کشهای گیاهی مورد استفاده قرار بگیرند.

شرکتهای بزرگ تولید کننده آفتکش از قبیل بایر آلمان ، وستارون آمریکا ، ایساگرو ایتالیا، اندرمات بیوکنترل سوییس ، گروه CBC ژاپن و …جهت حفظ بازارهای خود میلیونها دلار صرف توسعه تحقیقات جهت ساخت آفتکشهای طبیعی میکنند. در سالهای اخیر تحقیقات زیادی در زمینه اثرات ضد قارچی، ضد باکتریایی، اثرات ترکیبات گیاهی بر حشرات و آفات در ایران و جهان انجام شده و نتایج آن منتشر شده است.

تلاش در جهت تولید تجاری این ترکیبات علاوه بر اینکه میتواند درآمد قابل توجهی برای تولیدکنندگان به همراه داشته باشد، میتواند به حفظ و ارتقای سلامت جامعه و حفظ محیط زیست نیز کمک بنمایند.

 از طرف دیگر با توجه به مصرف بالای عصاره های گیاهی در این صنعت در مقایسه با صنعت دارو، حلقه های دیگر این زنجیره شامل تولیدکنندگان گیاه، صنایع واسط نیز فعال شده و در توسعه صنعت گیاهان دارویی و ایجاد اشتغال مولد در این بخش نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت.

در این مقاله چشمانداز توسعه این صنعت با نگاه به بازارهای پیش رو و پتانسیلهای تحقیقاتی و امکانات اجرایی آن از دیدگاه تجاری مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

 

پی دی اف مطالعاتی تجاری سازی آفت کشها

 

یک جواب برای “1”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *