پرورش گل محمدی

پرورش گل محمدی

پرورش گل محمدی

کمبود منابع تولید سبب شده است که روش های تخصیص بهینه منابع کمیاب بین فعالیت های مختلف، روز به روز گسترش یابد.با توجه به نقش حیاتی بخش کشاورزی در اقتصاد ملی و اشتغالزایی و تامین غذای جامعه ، لازم است از منابع و ابزارهای تولید دراین بخش به بهترین نحو ممکن استفاده گردد تا ضمن کاهش در مصرف این منابع ، سودآوری و رفاه کشاورزان نیز افزایش یابد.با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران و کمبود منابع آبی در کشور ، آب به عنوان یکی از عوامل محدودکننده تولید، نقش مهمی در تعیین نوع فعالیت های کشاورزی ایفا میکند.

تغیر الگوی کشت یک راهکار اساسی برای اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی است. با تغییر الگوی کشت در کشور از محصولاتی که به آب زیاد در طول دوره رشد خود نیازمند هستند به سمت محصولات با مقاومت بالاتر نسبت به کم آبی و محصولاتی که سازگاری بیشتری با شرایط اقلیمی و منطقه ای استانهای کم آب دارند میتوان گامی در جهت مدیریت آب و افزایش بهره وری آن برداشت.

یکی از محصولات مهم در این زمینه گل محمدی است که با کشت وکار آن در مناطقی که با محدودیت آب مواجهند میتوان در راستای افزایش بهره وری آب و توسعه پایدار بخش کشاورزی حرکت کرد. در واقع توقع اندک گل محمدی و سازگاری و پایداری آن در برابر شرایط نا مساعد محیطی و همچنین توجیه اقتصادی بالای آن باعث شده این گیاه در بسیاری از عرصه های کشور به خصوص زمین های کوهپایه ای که در آنها امکان کشت بسیاری از گیاهان زراعی محدود است، به عنوان یک گیاه راهبردی و اقصادی مورد توجه قرار بگیرد.

ایران از قدیمی ترین کشورهای تولیدکننده گلاب در جهان به شمار می رود، به طوری که سابقه آن به بیش از ۲۵۰۰ سال قبل برمیگردد، گل محمدی یکی از محصولات مهم در بین گیاهان دارویی ایران است که اسانس تولید شده ازین گیاه ، معروف ترین اسانس صادراتی ایران بوده و پش از بلغارستان و ترکیه سومین تولیدکننده بزرگ اسانس گل محمدی در دنیا است.

گل محمدی که به نام های گل گلاب و گل سوری نیز معروف است ، پایه خوبی برای پیوند کردن گونه های مختلف گلسرخ بوده و کاربردهای فراوانی دارد. گل محمدی در صنایع داروسازی، عطرسازی و غذایی برای تهیه گلاب و مربا و … جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

 

خصوصیات گیاهشناسی گل محمدی

نام علمی: Rosa damascene

خانواده: Rosaceae

نام انگلیسی: Damask rose/ Monthly rose/ Persian rose

نام های دیگر: گل سرخ، گل سرخ صد پر، گل گلاب، ورد احمر

 

از نظر گیاهشناسی، گل محمدی که یکی از گونه های گل سرخ می باشد درختچه هایی است پرپشت، دارای خارهای ریز، زیاد و فشرده، پهن، قلابی شکل، و یکنواخت با ارتفاع حدود ۵/۱ متر و گل های آن صورتی تا سرخ رنگ ، پر پر و مهطر میباشد. گل اذین آن از نوع دیهیم با ۶ تا ۱۲ گل است که بر روی دمگل ها خارهای ریز و کرک های غده ای وجود دارد. برگ ها اره ای ، سطح فوقانی برگ ها نرم و سطح تحتانی کرکدار است. ساقه گل محمدی ، خاردار با خارهای قلاب مانندی است که اغلب مخلوط با کرک های غده ای است و میوه آن گلابی شکل است.

 

سازگاری گل محمدی

گل محمدی نسبت به شرایط محیطی سازگاری خوبی دارد و از شاخص ترین صفات گل محمدی مقاومت خوب آن نسبت به خشکی است و به تجربه ثابت شده در مناطقی که بارندگی از ۳۵۰ میلیمتر بیشتر باشد کشت دیم آن هم امکان پذیر است هرچند به طور مسلم در شرایط خشکی و تنش کاهش عملکرد اقتصادی خواهد داشت. علاوه براین ، گل محمدی نسبت به شرایط نامساعد محیطی دیگر از قبیل شوری، سرما وفقر مواد غذایی در خاک نیز سازگاری مناسبی دارد. با این حال پاسخ این گیاه به حاصلخیزی خاک ، آبیاری منظم و کوددهی بسیار مثبت می باشد به طوری که در برخی مناطق، عملکرد ۵ تا ۷ تن در هکتار گزارش شده است در حالی که متوسط عملکرد آن ۵/۳ تن در هکتار است.

 

نیازهای اساسی گل محمدی

آب:

آب از جمله عوامل موثر در تولید اقتصادی گل محسوب میشود. هرچند درهتچه های گل محمدی به شرایط کم آبی بسیار مقاوم هستند، شواهد نشان میدهد که آبلاری گلستان ها در زمان غنچه دهی و گل دهی در افزایش عملکرد آن بسیار مهم است. آبیاری عموما به صورت سطحی انجام می شود ولی آزمایشات نشان داده آبیاری قطره ای ضمن ۶۲ درصد صرفه جویی نسبت به روش سطحی باعث افزایش عملکرد ۶۵ درصدی گل میشود. در کشت دیم بارندگی با توزیع مناسب به علت عدم ایجاد استرس در گیاه ، برای تولید گل و اسانس بیشتر ، خصوصا در بهار و اوایل تابستان بسیار مهم است.

دما:

در بهار از جوانه های جانبی شاخه های یکساله مولد گل بوجود می آید. اختلاف درجه حرارت ۳-۴ درجه سانتیگراد بین شب و روز ، برای تشکیل جوانه گل بسیار مهم بوده و برای گل انگیزی خواب زمستانه ضروری است. درجه حرارت در حدود ۱۵-۲۰ درجه سانتیگراد برای غنچه دهی لازم است. درجه حرارت زیاد و بادهای گرم و خشک ، باعث رسیدن و باز شدن پیش از موعد گل ها و کاهش دوره گلدهی و کم شدن ترکیبات اسانس گل میشود.

نور:

سایه اثر خوبی بر گلدهی ندارد، اما در مناطقی که نور مستقیم خورشید شدید است وجود سایه ضروری است. در مناطقی که گیاهان زیر آفتاب مستقیم هستند، عملکرد اسانس گل نسبت به گیاهانی که تحت شرایط سایه رشد میکنند ، حدود نصف میشود] بنابراین ترکیب کشت گل محمدی با درختان مقاوم به کم آبی میتواند اثر خوبی بر کیفیت و کمیت گل و اسانس آن داشته باشد.

ارتفاع از سطح دریا:

گلستان های موجود در ارتفاعات و شیب های شمالی، در مجموع از نظر کمی و کیفی محصول بهتری تولید میکنند.

در مناطق گرمسیری، کشت گل محمدی فقط در ارتفاعات بالاتر موفق بوده است. این درختچه از ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا رشد خوبی داشته و به طور کلی هرچه ارتفاع بیشتر باشد کیفیت اسانس بالاتر خواهد بود.

خاک:

از نظر نوع خاک کاشت این گیاه در زمینهای سنگین، دارای بافت متوسط و حتی در کوهپایه ها ی دارای سنگریزه زیاد، سنگلاخی و فقیر موفق بوده است ولی بهترین خاک، لوم حاصلخیز و عمیق می باشد، هر چند در مورد این گیاه شرایط آب و هوایی از نوع خاک مهمتر است و با مدیریت خوب در انواع وسیعی از خاک ها میتوان عملکرد بالایی داشت.

ازدیاد گل محمدی:

گل محمدی را میتوان به روش های مختلفی از جمله ازدیاد از طریق پاجوش، خوابانیدن، پیوند زدن و قلمه زدن تکثیر کرد.

درکشور ما دو روش قلمه زدن و استفاده از پاجوش رایج است. هر گیاه مادری گل محمدی به طور متوسط ۲۰ تا ۶۰ عدد پاجوش تولید میکند. این پاجوش ها به سرعت رشد می کنند. بیشترین تعداد خار برروی پاجوش های جوان مشاهده می شود.از سال سوم و چهارم به بعد می توان از هر گیاه پاجوش تهیه کرد. از آبان ماه تا اوایل اسفند ماه، پاجوش ها را به مکان مورد نظر انتفال داده و میکارند. پاجوش ها به فاصله ۲ متر از یکدیگر بر روی پشته هایی به فاصله ۴ متر و در هر چاله (حفره) به تعداد ۲-۳ پاجوش کاشته میشود.

سه نوع قلمه میتوان از بوته های گل محمدی تهیه کرد که عبارتند از:

قلمه سبز (بهترین زمان تهیه بعد از برداشت گل، یعنی حدود اواسط تابستان است و قلمه را از ۸-۱۲ سانتی متری انتهای شاخه ها گرفته و استفاده از سیستم مه پاش در گلخانه ریشه زایی آن را تسریع میکند.)
قلمه نیمه خشبی ( در اواخر تابستان از شاخه های جانبی که هنوز سبز و در حال رشد هستند گرفته میشود واستفاده از سیستم مه پاش در گلخانه ریشه زایی آن را تسریع میکند).
قلمه خشبی (قلمه باید به ضخامت یک مداد و از بخش های چوبی شده و در حال خواب ، انتخاب شود. بهتر است انتهای قلمه را در یک پودر هورمونی ریشه زایی فرو برده و سپس قلمه را در عمق ۵/۷ تا ۱۰ سانتی متری گلدان یا زمین کاشت. بستر کاشت ، بهتر است ۵۰ درصد خاک باغچه و ۵۰ درصد ماسه شسته باشد)

آماده سازی زمین

گل محمدی را در انواع خاک ها می توان کاشت و پرورش داد، اما همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، بهترین خاک برای کاشت این گیاه ، خاک های لومی، حاصلخیز و عمیق می باشد. برای آماده سازی زمین اولین کار ، شخم عمیق است که سبب شکسته شدن لایه های سخت زیرین می شود و همزمان با کاشت نهال مقدار ۸-۱۰ تن در هکتار کود حیوانی کاملا پوسیده به خاک اضافه میشود. نمونه برداری از خاک نیز برای تعیین مقدار عناصر ضروری خاک توصیه میشود.

کاشت:

پس از آماده سازی زمین اقدام به کاشت نهال ها میکنند، کاشت نهال ها در آغاز به شیوه جوی و پشته بوده و فاصله خطوط کاشت را ۴ متر . فاصله نهال ها را ۲ متر می گیرند، لیکن با رشد تدریجی نهال ها و گستردگی تراکم گیاه در سالهای آینده و نیز پر شدن جوی ها، زمین زیر کشت ممکن است شکل کرتی را به خود بگیرد همچنین گاهی ممکن است زمین را از آغاز به شکل کرتی برای کاشت آماده نمایند. مجددا تاکید میشود بهترین فاصله کاشت گل محمدی، فاصله های ۲*۴ متر است زیرا در این فاصله امکان انجام عملیات داشت و برداشت محصول آسانتر و بهتر خواهد بود.

داشت

کنترل علف های هرز

کنترل علف های هرز به صورت دستی یا مکانیکی انجام میشود و میتوان از انواع مالچ های آلی نیز برای نگهداری رطوبت و پیشگیری از رشد علف های هرز استفاده کرد.

آبیاری:

گل محمدی مقاومت خوبی به کم آبی دارد و بسته به وضعیت آب موجود فاصله بین دو آبیاری از میانگین ۷ تا ۲۰ روز میتواند تغییر کند. دوره آبیاری گلستان در مناطق مختلف از اسفند ماه آغاز و تا شهریور ماه سال بعد ادامه دارد و در زمستان هم بسته به موقعیت آب و هوایی یک یا دو بار برای یخ آب آبیاری می گردد. آبیاری کافی برای تامین رطوبت در زمان تشکیل جوانه و رشد اولیه گل ها ضروری است و بیشترین بیشترین میزان آب مورد نیاز درختچه های گل محمدی در طول دوره گلدهی آن می باشد. تنش آبی در این دوره سبب ضعیف شدن گل و ریزش آن ها و نیز افت کیفیت محصول خواهد شد.

هرس گل محمدی:

معمولا هرس گل محمدی به دو منظور انجام میشود : ( اول حذف شاخه های خشک شده، آفت زده و مزاحم) و (دوم ، جلوگیری از بوجود آمدن شاخه های بلند که چیدن گل را مشکل میکند.)

هرس اولیه برای فرم دهی درختچه ها و تحریک شاخه زایی و هرس فصلی برای حذف بخش های مرده و بیمار انجام می شود. میزان هرس به شیوه مدیریت، شرایط منطقه و نژاد گل بستگی دارد. هرس مناسب درختچه ها ، باعث تداوم گل دهی و افزایش طول مفید زندگی گیاه میشود.

یک جواب برای “1”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *