کاربران برخط

هیچ کاربر برخطی پیدا نشد

بازدیدکنندگان

7
146
899
495653

دفاتر نمايندگي فروش

 •  دفتر فروش شركت:

  آدرس: اراک،بلوار میرزای شیرازی، خیابان سوم شعبان(اوحدي)،کوچه سپهدار 4،حوزه معاونت پژوهشی و فناوری مرکز رشد دانشگاه اراك،شرکت اکسیر طبیعت کوهسار

  تلفكس: 08632792824

  همراه  :  09188610532 حسيني(مديرعامل)

  همراه  : 09190083484 فراهاني(مديربازرگاني)

  شماره تلگرام: 09354864525

  لينك تلگرام :  https://telegram.me/etakcoo

  رایانامه: etakooh90@yahoo.com

درون‌شد

لينك تلگرام

    لينك تلگرام، ورود به كانال خريد و فروش گياهان دارويي شركت اكسيرطبيعت كوهسار

   https://telegram.me/etakcoo

دی 1393

فروش برگ ژینکو

شرکت اکسیر طبیعت کوهسار
مقدار 400 کیلو برگ خشک شده ژینکو با کیفیت عالی آماده فروش دارد.
برای خرید محصول با مدیر بازرگانی تماس بگیرید.
شماره تماس:

09363501702

4444

قرارداد فروش نشاء

 

باسمه تعالي

قرارداد فروش نشاء گیاهان دارویی

 

اين قرارداد به شماره .................... بين شركت اكسير طبيعت كوهسار و شماره ثبت 10682 به نمایندگی آقاي .................  و تلفن : 4222192  و موبايل : 09363501702  كه  منبعد در اين قرارداد توليد كننده ناميده مي‌شود و آقاي.........................................فرزند.........................................به شماره شناسنامه...............................به نشاني................................................................ و تلفن............................................كه منبعد در اين قرارداد خریدار ناميده مي‌شود به شرح مفاد مندرج در ذيل منعقد گرديد.

              1-         موضوع قرارداد

فروش نشا گیاه دارویی.................................توسط توليد كننده طبق لیست پیوست

              2-         زمان تحويل:

زمان تحويل نشاهاي مورد قرار داد از تاريخ................................ لغايت............................مي‌باشد.

              3-         مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت :

1-3- خريدار مبلغ..................................... (عدد)........................................... (حروف) بابت .................. درصد پيش پرداخت هزينه تهيه نشا به شماره حساب ................... به نام ................. واريز نموده و فیش آنرا به توليد كننده تحویل می نماید.

2-3- خريدار مبلغ ...................................... (عدد)..............................(حروف) مربوط به ...................درصد مابقي هزينه نشا را در تاريخ.......................... به شماره حساب ذكر شده در فوق واريز نمايد.

              4-         تعهدات توليد كننده

1-4  توليد كننده موظف است نشا لازم براي كاشت را به تعداد   ..............................عدد و به قيمت هر عدد ........................  ريال و در مجموع به قيمت............................. ريال در اختيار توليد كننده قرار دهد.

2-4 توليد كننده موظف است نشا مورد قرار داد را به طور كامل در تاريخ توافق شده و مندرج در قرار داد به خريدار تحويل نمايد.

3-4  توليد كننده موظف است راهنمايي‌هاي لازم جهت كاشت، داشت و برداشت گياه مورد نظر را به توليد كننده ارايه نمايد.

              5-         تعهدات خريدار:

1-5 خريدار موظف است هزينه نشا را مطابق با بند 3 به حساب شركت واريز نموده و فيش واريزي را به شركت تحويل دهد.

2-5 - خريدار موظف است نسبت به تحويل و انتقال نشا‌هاي خريداري شده بر اساس تاريخ مشخص شده در قرار داد اقدام نمايد

              6-         موارد حل اختلاف:

در صورت بروز هرگونه اختلاف في مابين طرفين قرارداد، مراتب از سوي نماينده‌هاي مرضي‌‌الطرف بررسي خواهد شد بديهي است در صورت عدم توفيق در رفع اختلاف موجود، مراتب از سوي مراجع ذيصلاح قانوني بررسي و پيگيري خواهد شد.

تبصره 1: هرگونه موارد قيد نشده در اين قرارداد تابع قوانين جاريه كشور مي‌باشد.

 اين قرارداد در صفحه، .....ماده و ....بند با توافق و آگاهي كامل طرفين بر مفاد مندرج در آن، در دو نسخه مجزا تهيه، تنظيم و مبادله گرديده كه كليه مفاد آن لازم ‌الاجرا بوده و هر يك پس از امضاء حكم واحد خواهند داشت.

       مهر و امضاء توليد كننده                                           مهر و امضاخريدار

مریم گلیSalvia officinalis

 

مریم گلی

 gggggggg

شناسنامه:

 

تیره: نعناع Labiatae

نام لاتین: Salvia officinalis L. – Salvia grandiflora Ten.

نام انگلیسی: Garden sage – Common sage

نام فارسی: مریم گلی

 

شرح گیاه

 

مریم گلی گیاهی است علفی، چند ساله با ساقه چهار گوش کرک دار، بلندی گیاه حدود 50 سانتی متر می باشد. برگهای آن متقابل پوشیده از کرک به رنگ سبز مایل به سفید. برگهای پائین ساقه دراز بیضی، به طول 5-4 سانتی متر و نوک تیز، کناره برگها دارای دندانه های منظم با دمبرگ ولی برگهای واقع در قسمت بالای ساقه بدون دمبرگ و کوچک است. گلهای این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش معمولاً در تابستان سال دوم (فاصله خرداد و تیر) ظاهر می شود، که به صورت دسته های 3 تا 4 تایی در طول قسمتهای انتهایی ساقه پدید می آید. هر گل آن دارای کاسه ای مرکب از 2 لوب (لوب فوقانی دارای 3 دندانه) و جامی لوله ای شکل و دارای دو لوب کاملاً مشخص و یک حلقه از تار در ناحیه قاعده آن است. درون جام گل آن منحصراً دو پرچم با میله کوتاه و منتهی به بساک زایا جای دارد.میوه اش چهار فندقه ای، محصور در کاسه گل است.

 

نیاز اکولوژیکی

 

مریم گلی گیاهی است مدیترانه ای که در طول رویش به گرما و هوای خشک نیاز دارد (مقاومت این گیاه به گرما زیاد است) این گیاه 5 تا 7 سال عمر می کند. بذور تا 3 الی 4 سال از قوه رویشی مناسبی برخوردارند و در درجه حرارت 12 تا 15 درجه سانتی گراد شروع به رویش می‌کنند. رشد گیاه در سال اول کند است و گل دهی تا اوایل تابستان (تیر – مرداد) همچنان ادامه می یابد. تشکیل میوه از اواخر مرداد شروع می شود. بذر پس از رسیدن از گیاه جدا و به اطراف پراکنده می شود. گیاهان جوانی که از بذر رویش یافته اند نیاز زیادی به آب دارند. این گیاه در فصل زمستان در دمای پائین تر از (15-) درجه سانتی گراد دچار سرمازدگی و طی 5 تا 6 روز خشک می شود. مریم گلی برای رویش به خاک خاصی نیاز ندارد. و تقریباً در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند. هوای گرم و خاکهای با بافت متوسط (خاکهای شنی – رسی) که حاوی مقادیر مناسبی ترکیبات کلسیم باشند برای

کشت گیاه مناسب است خاکهای شنی بسیار نرم (ماسه بادی) و فقیر از مواد غذایی و زمینهای گود، مناطق سرد و رطوبت فراوان از عوامل محدود کننده رشد گیاه است. برگرداندن خاک بین ردیف ها به منظور تهویه نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد.PH خاک برای کشت مریم گلی بین 9/4 تا 2/8 مناسب است مریم گلی را می توان با هر گیاهی به تناوب کشت کرد

 • مریم گلی گیاهی است علفی، بوته مانند و چند ساله با ساقه چهار گوش کرک دار، که تا ارتفاع 60 سانتیمتر رشد می کند . گلهای این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش معمولاً در تابستان سال دوم (فاصله خرداد و تیر) ظاهر می شود،
 • میوه اش چهار فندقه، محصور در کاسه گل می باشد.

 

 

آماده سازی خاک

 

اوایل پائیز با اضافه کردن 20 تا 30 تن در هکتار کودهای حیوانی کاملاً پوسیده به خاک، زمین را شخم عمیقی می زنند سپس در صورت لزوم 60 تا 80 کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر و 40 تا 60 کیلوگرم در هکتار اکسید پتاس به خاک اضافه می کند. در اوایل بهار قبل از کشت نیز 60 تا 80 کیلوگرم در هکتار ازت به زمین می افزایند. اواخر زمستان یا حداکثر اوایل بهار سله ها و کلوخه ها را خرد می کنند. بستر را پس از تسطیح برای کشت آماده می نمایند.

 

 

تاریخ و فواصل کاشت

 

زمان مناسب برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی اواخر پائیز است. زمان مناسب برای کشت بذر در خزانه هوای آزاد، بهار (بین ماههای فروردین و اردیبهشت) می باشد.بهترین زمان برای تکثیر رویشی مریم گلی فصل پائیز می باشد.

 

 

کاشت

 

مریم گلی را می توان توسط بذر یا از طریق رویشی تکثیر نمود.کشت توسط بذر به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می گیرد.

 

کشت مستقیم : بذور را در زمان مناسب در ردیفهایی به فاصله 60 تا 70 سانتی متر کشت می نمایند. عمق بذر در هنگام کشت باید 3 تا 4 سانتی متر باشد. مقدار بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین 15 تا 20 کیلوگرم است.

 

کشت غیر مستقیم : در این روش بذور را در خزانه هوای آزاد که بستر آن برای کشت مریم گلی آماده شده است، کشت می نمایند. برای هر هکتار زمین به 250 تا 300 متر مربع خزانه و 5/1 تا 2 کیلوگرم بذر نیاز می باشد. بذور در خزانه هوای آزاد و در ردیفهایی به فاصله 15 تا 20 سانتی متر کشت می شوند. با آبیاری منظم سطح خزانه و وجین علف های هرز محیط آن، نشاء ها را در فصل پائیز که ارتفاع آنها به 15 تا 20 سانتی متر می رسد به زمین اصلی منتقل می کنند.

عمل انتقال در ساخت های کوچک با دست و در مقیاس وسیع کشت به وسیله ماشین نشاء کار انجام می گیرد.

نشاء ها در زمین اصلی در ردیفهایی به فاصله 70 سانتی متر کشت می شوند.

فاصله دو بوته در ردیف 40 تا 50 سانتی متر مناسب می باشد.

 

تکثیر رویشی: تکثیر رویشی از طریق تقسیم بوته صورت می گیرد. در این روش بوته هایی را که 3 تا 4 سال از عمر آنها می گذرد از زمین خارج می کنند. هر یک از بوته ها را به 3 تا 4 قطعه تقسیم و سپس آنها را در زمین اصلی کشت می نمایند.

 

 

داشت

 

بهار سال دوم (اوایل اردیبهشت) برای تسریع در رویش و افزایش عملکرد ، ساقه گیاهان از فاصله 8 تا 10 سانتی متری سطح زمین بریده می شوند. پس از آن گیاه بسرعت رشد می کند و شاخه های جدید با برگهای انبوه که سرشار از اسانس می باشد، بوجود می آیند.در طول رویش گیاه وجین علف های هرز ضروری است در مقیاس وسیع کشت علاوه بر برداشت مکانیکی علفهای هرز، مبارزه شیمیایی نیز ضرورت دارد.دو هفته قبل از انتقال نشاء ها به زمین اصلی می توان از علف کشهای آرزین به مقدار 2 تا 5/2 کیلو گرم در هکتار، آفالون (Afalon) به مقدار 5/1 تا 2 کیلوگرم در هکتار مرکازین (Merkazin) به مقدار 5/2 تا 3 کیلوگرم در هکتار استفاده نمود. در سالهای دوم و سوم در فصل بهار و قبل از رویش گیاه می توان علف کشهای مالوران (Maloran) به مقدار 3 کیلوگرم در هکتار، دوآل (Dual) به مقدار 5/2 تا 3 کیلوگرم در هکتار و فوسیلاد (Fusilad) به مقدار 8/1 تا 5/2 کیلوگرم در هکتار به صورت محلول پاشی بکار برد. مبارزه با بیماریهای قارچی در گیاه باید مد نظر باشد.

 

 

برداشت

 

چنانچه تکثیر توسط بذور انجام گیرد و بذر به صورت مستقیم در فصل پائیز کاشته شده باشند یا نشاء ها در فصل پائیز به زمین اصلی منتقل شده باشند می توان یکسال بعد محصول را برداشت نمود.در سال می توان تا 3 بار محصول برداشت نمود.

اولین برداشت قبل از گل دهی و اوایل خرداد انجام می گیرد.

پیکر رویشی گیاه را در سطوح کم کشت به وسیله داس و در مقیاس وسیع کشت با ماشین و از حد فاصل بین قسمت چوبی شده و قسمت سبز ساقه برداشت می کنند.

دومین و سومین برداشت به ترتیب در تابستان (اوایل مرداد) و پائیز (مهر) انجام می گیرد. هنگام سومین برداشت باید توجه داشت گیاهان از نواحی تحتانی و نزدیک به سطح زمین برداشت شوند و در غیر اینصورت گیاهان در زمستان دچار سرمازدگی شده و خشک می شوند اندام های جمع آوری شده را می توان در سایه خشک کرد یا از خشک کن الکتریکی در دمای 40 درجه سانتی گراد استفاده نمود.

 

 

عملکرد:

 

در سالهای دوم و سوم عملکرد برگ تازه (در هر سه مرحله) 5/2 تا 3 تن در هکتار و عملکرد پیکر رویشی تازه به 5 تا 8 تن در هکتار می باشد. نسبت اندام تازه به خشک 5 به 1 می باشد. گیاه در مرحله گل دهی حاوی بیشترین مقدار اسانس است و ساعت 12 ظهر پیکر رویشی حداکثر مقدار اسانس را دارد. لذا ظهر زمان مناسبی برای برداشت محصول مریم گلی است مقدار اسانس حاصل از پیکر رویشی گیاه 8 تا 10 کیلوگرم در هکتار است.

 

 02429318238582695328

 

قسمت های مورد استفاده : برگ های خشک گیاه

 

 

مواد موثره :

 

در روغن این گیاه آلفا- توجون و بتا - توجون وجود دارد که آلفا - توجون ماده اصلی بوده و به همراه بتا - توجون 60 درصد مواد موثره را به خود اختصاص می دهند  . همچنین در این گیاه اسید های فنولیک مانند اسید روزمارینیک و فلاونوئیدهای مختلف و دی ترپنوئیدهایی چون کارنوزول و روزمانول و تری ترپن ها هستند. کامفور و سینئول نیز در این گیاه یافت می شود.

 

 

خواص دارویی

 

این گیاه ضد درد، آرامش بخش و برای كاهش قند خون استفاده می شود. همچنین برای زخمهایی كه بر اثر واریس به وجود می آید بسیار مؤثر است .

در انواع گلو درد نیز از این گیاه استفاده می شود. از جوشانده این گیاه برای ضماد و جوشهای بدن استفاده می شود. جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، رماتیسم و حتی راشیتیسم كودكان بسیار مفید و مؤثر است.

مطالعات و شواهد آزمایشات نشان می دهد که ای ن گیاه دارای اثرات ضد تشنجی ، میکروب کشی و ویروس کشی است . به دلیل وجود توجون در روغن مریم گلی دارای کمی خاصیت سمی است و به همین دلیل مصرف روغن مریم گلی به صورت محدود است.

 

این گیاه در رساله متخصصین گیاهان دارویی اروپا درارای رتبه 2 درمانی می باشد.

 

 

 

 

سرخارگلEchinacea purpurea

 

سرخارگل

1

 

شناسنامه:

نام علمی:Echinacea purpurea l

نام تیره: Asteraceae

نام فارسی: سرخارگل

 

خصوصیات گیاه شناسی:

سرخارگل گیاهی علفی و چند ساله از تیرهٔ کاسنی می‌باشد که ارتفاع آن حداکثر به ۱ تا ۱٫۵ متر می‌رسد.

ساقه:از انشعابات فراوانی برخوردار بوده و دارای پرزهای زبر و خشن است.

برگها: تخم مرغی تا نیزه‌ای شکل هستند که حداکثر ۳۰ سانتیمتر طول و ۲۰ سانتی‌متر عرض دارند.

گل ها:معمولاً به رنگ ارغوانی، صورتی، قرمز ارغوانی، زرد و نارنجی دیده می‌شوند.

 

4

ترکیبات شیمیایی:

ترکیبات آلکیل آمیدی

ایزوبوتیل آمید

اسید شیکوریک و ...

مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده اسانس:

هومولن، کاریوفیلن و اکسید کاریوفیلن

 

نیازهای اکولوژیکی:

خاك مناسب: خاکهای سبک (شنی) و متوسط (لومی)

PH مناسب: حدود 7

نور مناسب: آفتاب كامل و مقاوم به هوای گرم و خشک

ميزانآبياري: در ابتدای انتقال نشاء هر 3-4 روز یکبار

گیاه به خشکی مقاوم است ولیکن برای عملکرد خوب به آبیاری منظم نیاز دارد.

مواد وعناصر غذایی مورد نیاز:

ازت: 100 تا 200 کیلوگرم در هکتار

فسفر: 100تا 120 کیلوگرم در هکتار

پتاس: 200 تا 250 کیلوگرم در هکتار

 

آماده سازی خاک

هنگام کاشت، خاک باید مرطوب و زمین فاقد هر گونه پستی و بلندی باشد. از این رو شخم در فصل بهار مناسب نیست زیرا رطوبت خاک به شدت کاسته میشود و رویش گیاهان را با مشکل مواجه میسازد.

 

تاریخ كاشت

كشت بذر در خزانه:

نیمهٔ دوم اسفند تا نیمهٔ اول فروردین در خزانه یا گلخانه پاشیده شده و با خاک تا عمق حداکثر ۲ سانتی‌متر پوشیده می‌شوند

كشت نشاء:

در طی تحقیقاتی که در منطقهٔ شمال شرق تهران (زردبند) توسط امیدبیگی و همکاران صورت گرفته است، ۱۵ تیر تا ۱۵ مرداد زمان مناسبی برای انتقال نشا عنوان شده است.

 

تکثیر به وسیلهٔ تقسیم بوته:

در اواسط پاییز

 

طول مدت جوانه زنی بذر:

15 -10 روز

مدت زمان لازم جهت انتقال نشاء از خزانه به زمین اصلی:

50 تا 70روز

 unt

فواصل کشت

فاصله بین ردیف ها(20-30 * 40-60)

عمق بذر در موقع کاشت باید 1 سانتی متر باشد.

مقدار بذر و نشاء مورد نیاز

در کشت مستقیم:

برای هر هکتار زمین بین 3 تا 5 کیلوگرم بذر

وزن هزار دانه بذر: 3/5 گرم

در کشت غیرمستقیم:

مقدار بذر مورد نیاز برای تولید نشاء در هر هکتار زمین 1 کیلوگرم

مقدار قلمه مورد نیاز برای کاشت در هر هکتار زمین 50 تا 60 هزار

روش کاشت

1- مستقيم(بذر)

2- غيرمستقيم(تقسيم بوته)

 

کشت مستقيم(بذر):

بذرها از نیمهٔ دوم اسفند تا نیمهٔ اول فروردین در خزانه یا گلخانه پاشیده شده و با خاک تا عمق حداکثر ۲ سانتی‌متر پوشیده می‌شوند. بذور سرخارگل معمولاً از قوه رویشی پایینی برخوردار هستند و برای جوانه زنی نیازمند رطوبت بالا می‌باشند. بوته‌های قوی تر و پرپشت تر در پاییز به زمین اصلی منتقل می‌شوند و سایر بوته‌ها تا بهار سال آینده در گلخانه نگهداری می‌شوند.

در طی تحقیقاتی که در منطقهٔ شمال شرق تهران (زردبند) توسط امیدبیگی و همکاران صورت گرفته است، ۱۵ تیر تا ۱۵ مرداد زمان مناسبی برای انتقال نشا عنوان شده است.

 

کشت از طریق (تقسيم بوته) :

در این روش معمولاً از گیاهان ۳ ساله استفاده می‌شود.

در اواسط پاییز ابتدا شاخ و برگهای اضافی و مزاحم حذف گردیده و سپس بوته از خاک خارج می‌شود.

بوته را به چهار تا پنج قسمت که هر کدام دارای مقداری ریشه باشند تقسیم کرده و کشت می‌کنند.

ریشه گیاهان تا زمان کاشت بایستی بصورت مرطوب نگهداری شود.

داشت

مبارزه با علف های هرز همیشه باید مورد توجه قرار گیرد.

سرخارگل گیاه کم توقعی است و نیاز زیادی به عملیات کود دهی ندارد ولی اگر در حین داشت بطور ماهیانه آنرا با یک کود متعادل تغذیه کنیم نتیجهٔ بهتری خواهیم گرفت.

 ClickHandler.ashxرا

اندام مورد استفاده

به ترتیب اهمیت:

ریشه

گل

برگ

 

زمان برداشت

به منظور جمع آوری ریشه:

سال دوم پس از خشک شدن اندام هوایی

برداشت برگ:

قبل از مرحله گل دهی کامل (اوایل تابستان)

به منظور جمع آوری بذر:

در اواخر تابستان (اوایل شهریور)

برداشت محصول

در مرحله گل دهی کامل پیکره رویشی از ارتفاع ۲۰ سانتی‌متری برداشت می‌گردد.

سرخارگل تا سال چهارم دارای بازده اقتصادی می‌باشد.

شستن ریشه ها قبل از خشک کردن

میزان رطوبت ریشه پس از خشک کردن باید حدود 10 درصد باشد.

 

 u

 

 

عملکرد پیکر رویشی :

در سال اول 2 تا 3 تن در هکتارگیاه تازه و 400تا 800 کیلو گیاه خشک

در سال دوم 6 تا 10تن در هکتار گیاه تازه و 1/5 تا 2 تن پیکر رویشی خشک.

سال دوم به بعد 3تا 5 تن گیاه خشک

عملکرد اسانس:

درهر هکتار 8 تا 15 کیلوگرم

عملکرد بذر:

بین 300تا 600 کیلو در هکتار

خواص دارویی

بومیان آمریکا از اوایل قرن 17 میلادی از این گیاه برای درمان مار گزیدگی، بیماری های لثه و دهان، سرماخوردگی و ... استفاده می کرده اند. سرخارگل امروزه به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی در جهان مطرح است و کشت و کار آن به صورت فزاینده ای درحال افزایش است. از آنجا که این گیاه خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن و ضد ویروس دارد، در درمان بسیاری بیماریهای ویروسی می توان از آن استفاده کرد و امروزه به عنوان کاندیدای درمان بیماری ایدز مطرح می باشد. امید است که در کشورمان بیش از پیش به کاربردهای دارویی این گیاه توجه گردد.

 

 

به لیمو Lippia citriodora

به لیمو Lippia citriodora = Aloysia triphylla : به لیمو گیاهی درختچه‌ای به ارتفاع 6-3 متر با بويي خوش است. برگ‌های ساده سرنیزه‌ای به طول 10-7 سانتی­متر، نوک‌دار، در قاعده گوه‌ای هستند و عموما به صورت دسته‌های سه‌تایی در هر گره قرار دارند. گل‌ها كوچك به رنگ سفيد، يا مايل به بنفش بوده و در انتهاي شاخه‌ها و مجموعا به صورت هرمي حول محور شاخه ظاهر مي‌شوند. ميوه شفت دو دانه است. اين گياه بومي آمريكاي جنوبي و نواحي شيلي، پرو و آرژانتين است و تا 100 سال پيش فقط به عنوان يك گونه زينتي شناخته مي‌شد، ولي امروز به دليل اهميت فراوان اقتصادي، در صنايع غذايي و عطرسازي در اكثر كشورها از جمله ايران كشت شده و به خوبي پرورش مي‌يابد .

 

 

                         

شكل به ليمو

 

اندام دارویی: برگ‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

 

ترکیبات موثره: در كشورهاي مختلف ميزان و انواع تركيب‌هاي موجود در اسانس متفاوت است. ترکیبات عمده اسانس شامل سیترال، نرول، ژرانیول، سینئول و لیمونن می باشد. در ايران ميزان اسانس برگ گياه 6/0% است و شامل 24 ماده مختلف مي‌باشد. ليمونن (4/29%) و 1 و 8- سينئول تركيب‌هاي اصلي مي‌باشند. ژرانيول، مگا- ژرانيول و كارمن فنيل اكسيد از ساير تركيب‌هاي اصلي اسانس هستند (مجاب، 1381؛ 2004 et al., Sartoratto).

 

خواص درمانی: از اين گياه در مواردي چون تپش قلب، سردرد، سرگيجه، سوء‌ هاضمه، نفخ، اسپاسم و نيز به‌عنوان مسكن در تسكين دردهاي عصبي، شل كننده عضلات شكم و تب‌بر استفاده مي‌شود،مصرف دم­كرده آن به صورت چاي در بسياري از نقاط از جمله آمريكاي لاتين مرسوم است (مجاب، 1381؛ 2004 Sartoratto,). اخيراً نقش آن در پيشگيري و كنترل جهش‌ها و نقش آن به عنوان آنتي‌ اكسيدان نيز مورد توجه قرار گرفته است (, 2006 Zamorano؛ مجاب، 1381). اثر آنتي اكسيداني اين گونه نيز مورد تاييد قرار گرفته است (et al., 2011  .(Malekiradاسانس به ليمو اثر كشنده بر روي قارچ كانديدا آلبيكنس و باكتري‌هاي اشرشياكولي، ميكوباكتريوم و استافيلوكوكوس دارد (قائمي و همكاران، 1385). اسانس برگها در معطر كردن نوشابه‌ها و تهيه عطر و ادكلن استفاده مي‌شود.

 

داروی ایمنو اکتیو

 

مقدمه:

يكي از نگراني هاي پرورش دهندگان طيور مبارزه با بيماري‌هاي مختلف واگير دار كه اغلب در گروه بيماري هاي ويروسي جاي مي­گيرند مي باشد چرا كه درگيري گله با اين گونه بيماري ها موجب مرگ و مير شديد و كاهش عملكرد گله شده و گاها خسارات جبران نا پذيري را به مرغداران وارد مي سازد. براي درمان اينگونه بيماري‌ها و كاهش عوارض وابسته به آن نظير عفونت هاي باكتريايي، طيف وسيعي از آنتي بيوتيك ها در دسترس هستند. ليكن مشكلات عمده ناشي از مصرف بي رويه آنتي بيوتيك ها مانند هزينه بالا، مقاوم شدن باكتري‌ها، آسيب به كبد و كليه و ساير بافت هاي داخلي، كاهش شديد رشد بعد از مصرف اين گونه مواد و انتقال اين مواد به مصرف كنندگان موجب شده امروزه استفاده از آنتي بيوتيك ها به عنوان محرك‌هاي رشد در اتحاديه اروپا (از سال 2006)   ممنوع گردد (Garcıa et al. 2007). مجموعه اين عوامل، محققان، توليد كنندگان دارو و پرورش دهندگان طيور را به توليد و استفاده از داروها يا مكمل‌هايي كه منشا طبيعي داشته و فاقد اثرات ناخواسته داروهاي شيميايي باشند ترغيب نموده است. استفاده از واكسن‌ها جهت تقويت سيستم ايمني امري اجتناب ناپذير است و مصرف برخي از گياهان دارويي همراه با واكسن اثرات تقويت كننده بسيار خوبي بر سيستم ايمني داشته و اثر واكسن را تقويت مي نمايد. ليكن عدم آگاهي از نوع، زمان و نحوه مصرف فراورده هاي گياهي موجب عدم تمايل و بروز مشكلاتي براي پرورش دهندگان خواهد شد كه به برخي از آنها اشاره مي‌گردد.

تاثيرگذاري گياهان دارويي علاوه بر نوع گياه، بستگي به ميزان مصرف دارد چرا كه عدم آگاهي از ميزان دقيق مصرف گياهان دارويي كه معمولا به جيره اضافه مي شوند نه تنها تاثيري بر بهبود عملكرد ندارد بلكه مي تواند باعث بالا بردن ضريب تبديل شود. بر خلاف تصور عامه مصرف برخي از گياهان مورد استفاده در صنعت مرغداري مانند سير تاثيري بر افزايش ايمني نسبت به ويروس آنفلوانزا و نيوكاسل نداشته يا تاثير آنها در مقادير بالاي مصرف ظاهر مي­گردد كه اين مقادير تاثير منفي بر عملكرد دارند. در صورتي كه در مقادير پايين در افزايش اشتها و عملكرد اثر مثبت دارد. يا در مصرف آويشن مشخص شده كه مصرف مقدار بالاي اين گياه اشتها را كاهش داده و ضريب تبديل و مرگ و مير راافزايش مي­دهد. ولي در مقادير متوسط مصرف توانسته موجب افزايش پاسخ ايمني بر ويروس آنفلوانزا گردد درحالي كه بر ويروس نيوكاسل هيچ اثري ندارد. با توجه به كاربرد اسانس نعنا و اكاليپتوس در درمان بيماري‌هاي تنفسي طيور متاسفانه مصرف داروهاي واجد تركيب اسانس اين دو گياه مصرف دان را كاهش و ضريب تبديل را بالا مي­برد ولي در عين حال اثر آنها بر افزايش توان مقابله با نيوكاسل و برونشيت مورد توجه است.

با توجه به مطالب فوق و منابع ديگر متاسفانه ساخت داروي گياهي كه هم توانايي افزايش سطح ايمني و كاهش مرگ و مير را داشته و هم قادر به افزايش راندمان توليد گردد از لحاظ تكنيكي كاري دشوار به نظر مي رسد. با توجه به اين موضوع اقدام به تهيه دو فراورده‌ گیاهی در دو فرمول مختلف برای شرایط نرمال و شرایط بروز بیماری شده است .

ایمونواکتیو چیست؟

فراورده‌اي 100% گیاهی با استفاده از اسانس و عصاره بیش از 10 گیاه دارویی مختلف با اثرات متنوع از جمله اثر ضد ویروسی، ضد باکتریایی، آنتی آکسیدان، ضد التهاب، باز کننده برنش و خلط آور است که در دو فرمول مختلف به صورت محلول در آب تهیه شده است.

فرمول شماره يك كه مصرف آن از سه روزگي آغاز مي­گردد سطح ايمني بدن را بدليل وجود تركيبات مختلف در جوجه هاي واكسينه شده برابر ويروس آنفلوانزا و نيوكاسل افزايش مي‌دهد ولي از تركيبات گشاد كننده برنش و خلط­آور به مقدار كمتري در آن استفاده شده است. چرا كه اين تركيبات اكثرا موجب كاهش اشتها و افزايش ضريب تبديل مي­گردند. در صورت ظهور علائم بيماري تنفسي، فراورده شماره دو جایگزین فراورده یک شود. اين فراورده موجب باز شدن برنش‌ها شده و از چسبندگي مجاري تنفسي جلوگيري مي­كند و داراي تركيبات ضد عفوني كننده مجاري تنفسي مي‌باشد ليكن اشتها را كاهش داده ( در زمان درگيري گله با بيماري چون برونشيت بهتر است جيره كمتري مصرف شود) و ضريب تبديل را بالا مي‌برد. لذا توصيه مي­شود فقط در صورت نياز از آن استفاده گردد. در صورت بهبود و از بين رفتن علائم بيماري مصرف فراورده شماره دو قطع شده و مصرف فراورده شماره یک تا 35 روزگي ادامه یابد. مصرف اين تركيبات با آنتي بيوتيك موجب تقويت اثر آنتي بيوتيكها مي­گردد و به دليل وجود عصاره­هاي گياهي در هر دو فراورده از آسيب به كليه و كبد كه بدليل مصرف آنتي بيوتيك­­ها ايجاد می شود تا حد زيادي جلوگيري مي­كند. یکی دیگر از بیماری­های نسبتا شایع در مرغداری­های گوشتی بیماری متابولیک آسیت (آب آوردگی شکمی) است که ناشی از نارسایی در سیستم قلبی- عروقی است که بدلیل ضعف سیستم تنفسی جوجه ایجاد می­شود. این فراورده با کاهش نسبی خوراک در 5 هفته اول دوره، بهبود متابولیسم و ارتقای کارایی سیستم تنفسی جوجه ها، بطور قابل ملاحظه­ای از ایجاد بیماری آسیت در گله می­کاهد. در مجموع و بر اساس ساير مطالعات در زمان شيوع بيماري فراورده هاي گياهي قادرند تا 30 درصد تلفات را كاهش دهند.

 

جدول نحوه مصرف فراورده گیاهی

نوع فراوره زمان مصرف مقدار مصرف
شماره1 3 تا 35 روزگي

تا  10 روزگي 100 سي سي در 1000 ليتر

از 10 روزگي به بعد 200 سي سي در 1000 ليتر

شماره2 در زمان ظهور و شيوع بيماري 400   سي سي در 1000 ليتر

 

توصيه مي گردد جهت تاثير بهتر واكسن يك روز قبل و بعد از واكسیناسيون از مصرف هر دو فراورده خودداري شود.

 

فراورده گیاهی:

 

 untitled

 

 

100% گیاهی

تقویت کننده سیستم ایمنی جوجه های گوشتی

کاهش شدت بیماری های تنفسی

کاهش تلفات طیور

 

 

 

 

 

آلبوم‌ها

تصاوير يكي از مزارع شركت اكسيرطبيعت كوهسار 1397/02/09

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397
13 تصویر در آلبوم
2018_04_30/photo_--_--_15250965491063117626.jpg

نشاء گياهان دارويي 1397/01/20

شنبه 01 اردیبهشت 1397
15 تصویر در آلبوم
2018_04_21/photo_--_--_1524297679736012617.jpg

تبليغات

همايش ها و مترجم
چهارشنبه 24 آذر 1395
4 تصویر در آلبوم
2017_01_03/jpg

مزرعه اكسيرطبيعت كوهسار 1395/08/07

آخرين برداشت سال 1395
چهارشنبه 12 آبان 1395
16 تصویر در آلبوم
2016_11_02/photo_2016-11-02_11-06-52.jpg

تصاوير مزرعه سال مرداد 1395

چهارشنبه 20 مرداد 1395
22 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__1470817879276372693.jpg

تصاویر گیاه بابونه

یک شنبه 24 اسفند 1393
19 تصویر در آلبوم
2015_03_15/5232352-camomile-medicinal-chamomilla-recutita-matricaria-chamomilla-l-chamomilla-recutita-rauschert-it-is-w-stock-photo.jpg

تصاویر گیاه مرزنجوش

یک شنبه 24 اسفند 1393
1 تصویر در آلبوم
2015_03_15/p1njjl4o7ifyr0pmp98a.jpg

تصاویر گیاه همیشه بهار

چهارشنبه 10 دی 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_31/33078886597538822497.jpg

تصاویرگیاه اسطوخودوس

چهارشنبه 10 دی 1393
15 تصویر در آلبوم
2014_12_31/2.jpeg

تصاویر گیاه بومادران

دوشنبه 08 دی 1393
20 تصویر در آلبوم
2014_12_29/zzzzzzz.jpg

تصاویر گیاه ژینکو

دوشنبه 08 دی 1393
18 تصویر در آلبوم
2014_12_29/111111.jpg

داروی ایمنواکتیو

دوشنبه 08 دی 1393
2 تصویر در آلبوم
2014_12_29/untitled.jpg

تصاویر گیاه مورت

چهارشنبه 03 دی 1393
6 تصویر در آلبوم
2014_12_24/1_14194143391900067440.jpg

تصاویر گیاه نعناع

چهارشنبه 03 دی 1393
11 تصویر در آلبوم
2014_12_24/thcaon76d2.jpg

تصاویر گیاه گاوزبان ایرانی

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/12345.jpg

تصاویر گیاه زوفا

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/4_1419408783946086643.jpg

تصاویر گیاه چای ترش

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/2.jpg

تصاویر گیاه سرخارگل

دوشنبه 01 دی 1393
12 تصویر در آلبوم
2014_12_22/5_1419244933661594544.jpg

تصاویر گیاه مریم گلی

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/thcachhmed.jpg

تصاویر گیاه به لیمو

دوشنبه 01 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_22/1.jpg

تصاویر گیاه عروسک پشت پرده

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/1.png

تصاویر گیاه هوفاریقون

شنبه 29 آذر 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_20/sdfghjk.jpg

تصاویر گیاه بادرنجبویه

شنبه 29 آذر 1393
7 تصویر در آلبوم
2014_12_20/36360432502058332280.jpg

تصاویر گیاه افسنطین

شنبه 29 آذر 1393
8 تصویر در آلبوم
2014_12_20/fd1348f702a34408d4661a7f179b4edc.jpg

تصاویر گیاه آویشن

شنبه 29 آذر 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_20/thymeinflowers.jpg

تصاوير گلخانه ها

سه شنبه 01 مهر 1393
30 تصویر در آلبوم
2016_08_11/photo_2016-04-02_13-05-10.jpg

تصاویر بدون آلبوم

تصاویری که متعلق به هیچ آلبومی نیستند
چهارشنبه 24 مرداد 1397
11 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__1470818427431842431.jpg