کاربران برخط

هیچ کاربر برخطی پیدا نشد

بازدیدکنندگان

1
256
363
398130

دفاتر نمايندگي فروش

 •  دفتر فروش شركت:

  آدرس: اراک،بلوار میرزای شیرازی، خیابان سوم شعبان(اوحدي)،کوچه سپهدار 4،حوزه معاونت پژوهشی و فناوری مرکز رشد دانشگاه اراك،شرکت اکسیر طبیعت کوهسار

  تلفكس: 08632792824

  همراه  :  09188610532 حسيني(مديرعامل)

  همراه  : 09190083484 فراهاني(مديربازرگاني)

  شماره تلگرام: 09354864525

  لينك تلگرام :  https://telegram.me/etakcoo

  رایانامه: etakooh90@yahoo.com

درون‌شد

پرورش گل محمدی

  

 • پرورش گل محمدی

کمبود منابع تولید سبب شده است که روش های تخصیص بهینه منابع کمیاب بین فعالیت های مختلف، روز به روز گسترش یابد.با توجه به نقش حیاتی بخش کشاورزی در اقتصاد ملی و اشتغالزایی و تامین غذای جامعه ، لازم است از منابع و ابزارهای تولید دراین بخش  به بهترین نحو ممکن استفاده  گردد تا ضمن کاهش در مصرف این منابع ، سودآوری و رفاه کشاورزان نیز افزایش یابد.با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران و کمبود منابع آبی در کشور ، آب به عنوان یکی از عوامل محدودکننده تولید، نقش مهمی در تعیین نوع فعالیت های کشاورزی ایفا میکند.

تغیر الگوی کشت یک راهکار اساسی برای اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی است. با تغییر الگوی کشت در کشور از محصولاتی که به آب زیاد در طول دوره رشد خود نیازمند هستند به سمت محصولات با مقاومت بالاتر نسبت به کم آبی و محصولاتی که سازگاری بیشتری  با شرایط اقلیمی و منطقه ای استانهای کم آب دارند میتوان گامی در جهت مدیریت آب و افزایش بهره وری آن برداشت.

یکی از محصولات مهم در این زمینه گل محمدی است که با کشت وکار آن در مناطقی که با محدودیت آب مواجهند میتوان در راستای افزایش بهره وری آب و توسعه پایدار بخش کشاورزی حرکت کرد. در واقع توقع اندک گل محمدی و سازگاری و پایداری آن در برابر شرایط نا مساعد محیطی و همچنین توجیه اقتصادی بالای آن باعث شده این گیاه در بسیاری از عرصه های کشور به خصوص زمین های کوهپایه ای که در آنها امکان کشت بسیاری از گیاهان زراعی محدود است، به عنوان یک گیاه راهبردی و اقصادی مورد توجه قرار بگیرد.

ایران از قدیمی ترین کشورهای تولیدکننده گلاب در جهان به شمار می رود، به طوری که سابقه آن به بیش از 2500 سال قبل برمیگردد، گل محمدی یکی از محصولات مهم در بین گیاهان دارویی ایران است که اسانس تولید شده ازین گیاه ، معروف ترین اسانس صادراتی ایران بوده و پش از بلغارستان و ترکیه سومین تولیدکننده بزرگ اسانس گل محمدی در دنیا است.

گل محمدی که به نام های گل گلاب و گل سوری نیز معروف است ، پایه خوبی برای پیوند کردن گونه های مختلف گلسرخ بوده و کاربردهای فراوانی دارد. گل محمدی در صنایع داروسازی، عطرسازی و غذایی برای تهیه گلاب و مربا و ... جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

 • خصوصیات گیاهشناسی گل محمدی

نام علمی: Rosa damascene

خانواده: Rosaceae

نام انگلیسی: Damask rose/ Monthly rose/ Persian rose

نام های دیگر: گل سرخ، گل سرخ صد پر، گل گلاب، ورد احمر

از نظر گیاهشناسی، گل محمدی که یکی از گونه های گل سرخ می باشد درختچه هایی است پرپشت، دارای خارهای ریز، زیاد و فشرده، پهن، قلابی شکل، و یکنواخت با ارتفاع حدود 5/1 متر و گل های آن صورتی تا سرخ رنگ ، پر پر و مهطر میباشد. گل اذین آن از نوع دیهیم با 6 تا 12 گل است که بر روی دمگل ها خارهای ریز و کرک های غده ای وجود دارد. برگ ها اره ای ، سطح فوقانی برگ ها نرم و سطح تحتانی کرکدار است. ساقه گل محمدی ، خاردار با خارهای قلاب مانندی است که اغلب مخلوط با کرک های غده ای است و میوه آن گلابی شکل است.

 

 • سازگاری گل محمدی

گل محمدی نسبت به شرایط محیطی سازگاری خوبی دارد و از شاخص ترین صفات گل محمدی مقاومت خوب آن نسبت به خشکی است و به تجربه ثابت شده در مناطقی که  بارندگی از 350 میلیمتر بیشتر باشد کشت دیم آن هم امکان پذیر است هرچند به طور مسلم در شرایط خشکی و تنش کاهش عملکرد اقتصادی خواهد داشت. علاوه براین ، گل محمدی نسبت به شرایط نامساعد محیطی دیگر از قبیل شوری، سرما وفقر مواد غذایی در خاک نیز سازگاری مناسبی دارد. با این حال پاسخ این گیاه به حاصلخیزی خاک ، آبیاری منظم و کوددهی بسیار مثبت می باشد به طوری که در برخی مناطق، عملکرد 5 تا 7 تن در هکتار گزارش شده است در حالی که متوسط عملکرد آن 5/3 تن در هکتار است.

 

 • نیازهای اساسی گل محمدی

 

 • آب:

آب از جمله عوامل موثر در تولید اقتصادی گل محسوب میشود. هرچند درهتچه های گل محمدی به شرایط کم آبی بسیار مقاوم هستند، شواهد نشان میدهد که آبلاری گلستان ها در زمان غنچه دهی و گل دهی در افزایش عملکرد آن بسیار مهم است.  آبیاری عموما به صورت سطحی انجام می شود ولی آزمایشات نشان داده  آبیاری قطره ای ضمن 62 درصد صرفه جویی نسبت به روش سطحی باعث افزایش عملکرد 65 درصدی گل میشود. در کشت دیم بارندگی با توزیع مناسب به علت عدم ایجاد استرس در گیاه ، برای تولید گل و اسانس بیشتر ، خصوصا در بهار و اوایل تابستان بسیار مهم است.

 • دما:

در بهار از جوانه های جانبی شاخه های یکساله مولد گل بوجود می آید. اختلاف درجه حرارت 3-4 درجه سانتیگراد بین شب و روز ، برای تشکیل جوانه گل بسیار مهم بوده و برای گل انگیزی خواب زمستانه ضروری است. درجه حرارت در حدود 15-20 درجه سانتیگراد برای غنچه دهی لازم است. درجه حرارت زیاد و بادهای گرم و خشک ، باعث رسیدن و باز شدن پیش از موعد گل ها و کاهش دوره گلدهی و کم شدن ترکیبات اسانس گل میشود.

 • نور:

   سایه اثر خوبی بر گلدهی ندارد، اما در مناطقی که نور مستقیم خورشید شدید است وجود سایه ضروری است. در مناطقی که گیاهان زیر آفتاب مستقیم هستند، عملکرد اسانس گل نسبت به گیاهانی که تحت شرایط سایه رشد میکنند ، حدود نصف میشود] بنابراین ترکیب کشت گل محمدی با درختان مقاوم به کم آبی میتواند اثر خوبی بر کیفیت و کمیت گل و اسانس آن داشته باشد.

 • ارتفاع از سطح دریا:

گلستان های موجود در ارتفاعات و شیب های شمالی، در مجموع از نظر کمی و کیفی محصول بهتری تولید میکنند.

در مناطق گرمسیری، کشت گل محمدی فقط در ارتفاعات بالاتر موفق بوده است. این درختچه از ارتفاع 1300 تا 2300 متر از سطح دریا رشد خوبی داشته و به طور کلی هرچه ارتفاع بیشتر باشد کیفیت اسانس بالاتر خواهد بود.

 • خاک:

از نظر نوع خاک کاشت این گیاه در زمینهای سنگین، دارای بافت متوسط و حتی در کوهپایه ها ی دارای سنگریزه زیاد، سنگلاخی و فقیر موفق بوده است ولی بهترین خاک، لوم حاصلخیز و عمیق می باشد، هر چند در مورد این گیاه شرایط آب و هوایی از نوع خاک مهمتر است و با مدیریت خوب در انواع وسیعی از خاک ها میتوان عملکرد بالایی داشت.

 • ازدیاد گل محمدی:

گل محمدی را میتوان به روش های مختلفی از جمله ازدیاد از طریق پاجوش، خوابانیدن، پیوند زدن و قلمه زدن تکثیر کرد.

درکشور ما دو روش قلمه زدن و استفاده از پاجوش رایج است. هر گیاه مادری گل محمدی به طور متوسط 20 تا 60 عدد پاجوش تولید میکند. این پاجوش ها به سرعت رشد می کنند. بیشترین تعداد خار برروی پاجوش های جوان مشاهده می شود.از سال سوم و چهارم به بعد می توان از هر گیاه پاجوش تهیه کرد. از آبان ماه تا اوایل اسفند ماه، پاجوش ها را به مکان مورد نظر انتفال داده و میکارند. پاجوش ها به فاصله 2 متر از یکدیگر بر روی پشته هایی به فاصله 4 متر و در هر چاله (حفره) به تعداد 2-3 پاجوش کاشته میشود.

 

سه نوع قلمه میتوان از بوته های گل محمدی تهیه کرد که عبارتند از:

 • قلمه سبز (بهترین زمان تهیه بعد از برداشت گل، یعنی حدود اواسط تابستان است و قلمه را از 8-12 سانتی متری انتهای شاخه ها گرفته و استفاده از سیستم مه پاش در گلخانه ریشه زایی آن را تسریع میکند.)
 • قلمه نیمه خشبی ( در اواخر تابستان از شاخه های جانبی که هنوز سبز و در حال رشد هستند گرفته میشود واستفاده از سیستم مه پاش در گلخانه ریشه زایی آن را تسریع میکند).
 • قلمه خشبی (قلمه باید به ضخامت یک مداد و از بخش های چوبی شده و در حال خواب ، انتخاب شود. بهتر است انتهای قلمه را در یک پودر هورمونی ریشه زایی فرو برده و سپس قلمه را در عمق 5/7 تا 10 سانتی متری گلدان یا زمین کاشت. بستر کاشت ، بهتر است 50 درصد خاک باغچه و 50 درصد ماسه شسته باشد)

 

 • آماده سازی زمین

گل محمدی را در انواع خاک ها می توان کاشت و پرورش داد، اما همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، بهترین خاک برای کاشت این گیاه ، خاک های لومی، حاصلخیز و عمیق می باشد. برای آماده سازی زمین اولین کار ، شخم عمیق است که سبب شکسته شدن لایه های سخت زیرین می شود و همزمان با کاشت نهال مقدار 8-10 تن در هکتار کود حیوانی کاملا پوسیده به خاک اضافه میشود. نمونه برداری از خاک نیز برای تعیین مقدار عناصر ضروری خاک توصیه میشود.

 • کاشت:

 پس از آماده سازی زمین اقدام به کاشت نهال ها میکنند، کاشت نهال ها در آغاز به شیوه جوی و پشته بوده و فاصله خطوط کاشت را 4 متر . فاصله نهال ها را 2 متر می گیرند، لیکن با رشد تدریجی نهال ها و گستردگی تراکم گیاه در سالهای آینده و نیز پر شدن جوی ها، زمین زیر کشت ممکن است شکل کرتی را به خود بگیرد همچنین گاهی ممکن است زمین را از آغاز به شکل کرتی برای کاشت آماده نمایند. مجددا تاکید میشود بهترین فاصله کاشت گل محمدی، فاصله های 2*4 متر است زیرا در این فاصله امکان انجام عملیات داشت و برداشت محصول آسانتر و بهتر خواهد بود.

 • داشت

کنترل علف های هرز

کنترل علف های هرز به صورت دستی یا مکانیکی انجام میشود و میتوان از انواع مالچ های آلی نیز برای نگهداری رطوبت و پیشگیری از رشد علف های هرز استفاده کرد.

آبیاری:

گل محمدی مقاومت خوبی به کم آبی دارد و بسته به وضعیت آب موجود فاصله بین دو آبیاری از میانگین 7 تا 20 روز میتواند تغییر کند. دوره آبیاری گلستان در مناطق مختلف از اسفند ماه آغاز و تا شهریور ماه سال بعد ادامه دارد و در زمستان هم بسته به موقعیت آب و هوایی یک یا دو بار برای یخ آب آبیاری می گردد. آبیاری کافی برای تامین رطوبت در زمان تشکیل جوانه و رشد اولیه گل ها ضروری است و بیشترین بیشترین میزان آب مورد نیاز درختچه های گل محمدی در طول دوره گلدهی آن می باشد. تنش آبی در این دوره سبب ضعیف شدن گل و ریزش آن ها و نیز افت کیفیت محصول خواهد شد.

 

 

هرس گل محمدی:

معمولا هرس گل محمدی به دو منظور انجام میشود : ( اول حذف شاخه های خشک شده، آفت زده و مزاحم) و (دوم ، جلوگیری از بوجود آمدن شاخه های بلند که چیدن گل را مشکل میکند.)

هرس اولیه برای فرم دهی درختچه ها و تحریک شاخه زایی و هرس فصلی برای حذف بخش های مرده و بیمار انجام می شود. میزان هرس به شیوه مدیریت، شرایط منطقه و نژاد گل بستگی دارد. هرس مناسب درختچه ها ، باعث تداوم گل دهی و افزایش طول مفید زندگی گیاه میشود.

 

Trackback URI: http://etakco.ir/index.php/trackback/178
PһarmаᎬurope.net ѕells real legi anabolic steroids. All their stuff is authentic
and of very high qualijty -
here you can buy testosterone, anadrоl, trenbolone, human growth hormone, ϲytomel,
T3, and more without prescгiption
[ پاسخ ]

PhaгmɑEurope.net sells real legit anabolic steroids.
All their stuff iѕ authentic andd of vety high quality
-
here yߋu ccan bbuy testosterone, anadroⅼ, trenbߋⅼone, human groԝth
hoгmone, cytomel, T3, and more withoᥙt pгescription
[ پاسخ ]

Ⅰn the United States аnd most Western countries, steroіds ffor sale in thе
ⲣre-1990 eera were oonly available legally ᴠia ⲣreѕcription pгovideԀ by a licensed physician and dіspensed by a pharmacy.
[ پاسخ ]

Іn the Uniteԁ Տtates and most Wesstern countries, steoids
fߋr salee in thhe pre-1990 eera were only avaiⅼable legally via prescription provіded by a lіcensed physiciɑn and dispensed by a ρharmacу.
[ پاسخ ]

Hi there, this weekend is nice in favor of me, because this point in time
i am reading this wonderful educational article here at my home.
[ پاسخ ]

Hi there, this weekend is nice in favor of me,
because this point in time i am reading this wonderful educational article
here at my home.
[ پاسخ ]

What's up to all, how is all, I think every one is getting more
from this web site, and your views are good for new people.
[ پاسخ ]

What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are good
for new people.
[ پاسخ ]


دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom

لينك تلگرام

    لينك تلگرام، ورود به كانال خريد و فروش گياهان دارويي شركت اكسيرطبيعت كوهسار

   https://telegram.me/etakcoo

آلبوم‌ها

تبليغات

همايش ها و مترجم
چهارشنبه 24 آذر 1395
4 تصویر در آلبوم
2016_12_14/21.jpg

مزرعه اكسيرطبيعت كوهسار 1395/08/07

آخرين برداشت سال 1395
چهارشنبه 12 آبان 1395
16 تصویر در آلبوم
2016_11_02/photo_2016-11-02_11-07-38.jpg

تصاوير مزرعه سال مرداد 1395

چهارشنبه 20 مرداد 1395
22 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__1470817859652266926.jpg

تصاویر گیاه بابونه

یک شنبه 24 اسفند 1393
19 تصویر در آلبوم
2015_03_15/images1.jpg

تصاویر گیاه مرزنجوش

یک شنبه 24 اسفند 1393
1 تصویر در آلبوم
2015_03_15/p1njjl4o7ifyr0pmp98a.jpg

تصاویر گیاه همیشه بهار

چهارشنبه 10 دی 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_31/clickhandler.jpg

تصاویرگیاه اسطوخودوس

چهارشنبه 10 دی 1393
15 تصویر در آلبوم
2014_12_31/8.jpg

تصاویر گیاه بومادران

دوشنبه 08 دی 1393
20 تصویر در آلبوم
2014_12_29/jpg

تصاویر گیاه ژینکو

دوشنبه 08 دی 1393
18 تصویر در آلبوم
2014_12_29/clickhandler.ashx11.jpg

داروی ایمنواکتیو

دوشنبه 08 دی 1393
2 تصویر در آلبوم
2014_12_30/untitled.jpg

تصاویر گیاه مورت

چهارشنبه 03 دی 1393
6 تصویر در آلبوم
2014_12_24/2_14194143391485685807.jpg

تصاویر گیاه نعناع

چهارشنبه 03 دی 1393
11 تصویر در آلبوم
2014_12_24/thca6toevf.jpg

تصاویر گیاه گاوزبان ایرانی

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/n2717573-3911450.jpg

تصاویر گیاه زوفا

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/1.jpeg

تصاویر گیاه چای ترش

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/4.jpg

تصاویر گیاه سرخارگل

دوشنبه 01 دی 1393
12 تصویر در آلبوم
2014_12_22/unt.jpg

تصاویر گیاه مریم گلی

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2015_08_10/salviaofficinalis1.jpg

تصاویر گیاه به لیمو

دوشنبه 01 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_22/2_1419244844248019726.jpg

تصاویر گیاه عروسک پشت پرده

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/8.jpg

تصاویر گیاه هوفاریقون

شنبه 29 آذر 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_20/20202020hypericum20perforatum206.jpg

تصاویر گیاه بادرنجبویه

شنبه 29 آذر 1393
7 تصویر در آلبوم
2014_12_20/20120129224511977.jpg

تصاویر گیاه افسنطین

شنبه 29 آذر 1393
8 تصویر در آلبوم
2014_12_20/images3.jpg

تصاویر گیاه آویشن

شنبه 29 آذر 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_20/images4.jpg

تصاوير گلخانه ها

سه شنبه 01 مهر 1393
30 تصویر در آلبوم
2016_08_11/photo_2016-04-02_13-05-16.jpg

تصاویر بدون آلبوم

تصاویری که متعلق به هیچ آلبومی نیستند
چهارشنبه 01 فروردین 1397
11 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__1470818414823011187.jpg