کاربران برخط

هیچ کاربر برخطی پیدا نشد

بازدیدکنندگان

5
186
899
495693

دفاتر نمايندگي فروش

 •  دفتر فروش شركت:

  آدرس: اراک،بلوار میرزای شیرازی، خیابان سوم شعبان(اوحدي)،کوچه سپهدار 4،حوزه معاونت پژوهشی و فناوری مرکز رشد دانشگاه اراك،شرکت اکسیر طبیعت کوهسار

  تلفكس: 08632792824

  همراه  :  09188610532 حسيني(مديرعامل)

  همراه  : 09190083484 فراهاني(مديربازرگاني)

  شماره تلگرام: 09354864525

  لينك تلگرام :  https://telegram.me/etakcoo

  رایانامه: etakooh90@yahoo.com

درون‌شد

لينك تلگرام

    لينك تلگرام، ورود به كانال خريد و فروش گياهان دارويي شركت اكسيرطبيعت كوهسار

   https://telegram.me/etakcoo

بادرنجبویه Melissa officinalis

کاشت داشت و برداشت گیاه دارویی بادرنجبویه Melissa officinalis 

 

 

 

شرح گیاه
گیاهی است پایا، پرشاخه و پر پشت، به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتی متر و حتی بیشتر که به حالت وحشی و خودرو درایران می روید و همچنین در نواحی مختلف پرورش می یابد.از مشخصات آن این است که ریشه کوچک و استوانه ای شکل ، سخت و منشعب دارد. برگهای پوشیده از تار، متقابل، بیضوی، به شکل قلب و دندانه دار (دندانه های فاصله دار) است. درازای برگهای آن ۵ تا ۸ سانتی متر و پهنای آن۴ تا ۵ است. بعلاوه در سطح پهنک برگ آن رگبرگهای متعدد به وضع مشبک دیده می شود. رنگ برگهای آن در سطح فوقانی پهنک، سبز تیره ولی در سطح تحتانی آن سبز روشن است.گلهای آن که در خرداد تا اوسط مرداد ظاهر میشود،رنگ سفید یا گلی دارند و به تعداد ۶ تا ۱۲ تائی نیز در کنار برگها ظاهر میشوند. کاسه و جام آن دارای دو لب است که در آن لوب فوقانی جام شامل دو لوب ولی لوب تحتانی مرکب از ۳ لوب می باشد. درون گل نیز ۴ پرچم ( ۲ بزرگ و ۲ کوچک) جای دارد. میوه اش چهار فندقه ای قهوای رنگ است.


نیاز اکولوژیکی

بادرنجویه در طول رویش به هوای گرم و نور کافی نیاز دارد. بذرها دردمای ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی گراد جوانه می زنند. ولی دمای مناسب برای جوانه زنی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است. درجه حرارت مطلوب در طول رویش گیاه ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است .ریشه بادرنجبویه نسبتاً طوایل است این ریشه به جذب رطوبت در اعماق زمین قادر بوده و برای مدتی خشکی را تحمل می کند.

بادرنجبویه در هر نوع خاکی قادر به رویش می باشد و خاکهایی با بافت متوسط و غنی از ترکیبات کلسیم و مواد و عناصر غذایی برای رویش این گیاه مناسب است بادرنجبویه قادر است خشکی را برای مدتی تحمل کند ولی کم آبی و خشکیهای طولانی سبب خشک شدن آن می شود. PH خاک برای بادرنجبویه ۸/۴ تا ۸ مناسب است.

آماده سازی خاک

چون بادرنجبویه چهار تا پنج سال در یک منطقه باقی می ماند لذا انتخاب زمین مناسب و همچنین تناوب کشت مناسب با سایر گیاهان ضرورت دارد. بهتر است با گیاهانی به تناوب کشت شوند که نه تنها سبب گسترش علف های هرز نشوند بلکه دوره رویشی کوتاهی نیز داشته باشند تاپس از برداشت فرصت کافی برای آماده سازی زمین وجود داشته باشد. این گیاه را می توان چهار تا پنج سال متوالی در یک زمین کشت کرد.

پس از این مدت باید با گیاهان مناسب به تناوب کشت شود. هنگام آماده سازی زمین فصل پائیز قبل از کاشت گیاه به میزان ۲۵ تا ۳۰ تن در هکتار کود حیوانی پوسیده به زمین اضافه می کنند سپس شخم مناسبی به عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر زده میشود. افزودن کود شیمیایی به شرایط اقلیمی و بافت خاک بستگی دارد و می توان ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم در هکتار ازت، ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر و۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار اکسید پتاس به عنوان مقادیر پایه به زمین اضافه نمود.

در صورتی که به کاشت مستقیم بذر در زمین اصلی اقدام می شود کار زیادی باید روی زمین انجام داد. بطوریکه زمین فاقد هر گونه علف هرز یا بذر آنها باشد لذا قبل از کاشت باید مبارزه شیمیایی و مکانیکی با علفهای هرز انجام گیرد. در صورتیکه تکثیر به روش مستقیم صورت گیرد (انتقال نشاء از خزانه به زمین اصلی) زمین باید فاقد هر گونه پستی و بلندی و سنگ و کلوخ باشد. مدت کوتاهی قبل از کشت و در فصل بهار باید به وجین علف های هرز اقدام نمود.

 

تاریخ و فواصل کاشت

اواخر پائیز (آذر) زمان مناسبی برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی است. در اینصورت ۶۰ سانتی متر فاصله ردیف های کاشت از یکدیگر مناسب می باشد. عمق بذر موقع کاشت باید ۵/۰ تا ۱ سانتی متر باشد. در کشت مستقیم بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین ۸ تا ۱۰ کیلوگرم است. در کشت غیر مستقیم زمان مناسب برای کشت بذر در خزانه هوای آزاد اواخر فروردین، یا اوایل اردیبهشت می باشد.

ولی زمان مناسب برای کشت بذر درخزانه زیر پلاستیک اواخر بهمن خواهد بود. در کشت غیر مستقیم (اعم از خزانه هوای آزاد یا زیر پلاستیک) فاصله ردیف ها از یکدیگر ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر و عمق بذر ۵/۰ سانتی متر مناسب است. برای هر هکتار زمین به ۵/۰ کیلوگرم بذر با کیفیت مطلوب نیاز است. از هر متر مربع محیط خزانه می توان ۲۵۰ تا ۳۰۰ نشاء بدست آورد. اواخر تابستان (شهریور) زمان مناسبی برای انتقال نشاء از خزانه هوای آزاد و اواسط اردیبهشت ماه نیز زمان مناسبی برای انتقال نشاء از خزانه زیر پلاستیک به زمین اصلی است.

در کشت غیر مستقیم نشاء ها در ردیف هایی به فاصله ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر به زمین اصلی منتقل می شوند. فاصله دو بوته در طول ردیف ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر مناسب است. برای هر هکتار زمین به ۵۰ تا ۶۵ هزار نشاء نیاز است. زمان مناسب برای تکثیر رویشی باردنجبویه اواخر تابستان (اواسط شهریور) می باشد.

کاشت

بادرنجبویه را می توان توسط بذر یا از طریق رویشی تکثیر کرد. بذر گیاه بادرنجبویه دارای قوه رویشی کمی است. لذا برای افزایش قوه رویشی بذرها را باید به مدت ۱۶ تا ۲۰ ساعت در آب و دمای محیط خیساند یا این که آنها را ۴۸ ساعت در دمای صفر درجه سانتی گراد قرارداد.

تکثیر توسط بذر به دور روش مستقیم و غیر مستقیم انجام میگیرد:

کشت مستقیم :

بادرنجبویه را در زمان مناسب (اواخر پائیز) به صورت ردیفی کشت می کنند بذرهایی که اواخر پائیز کشت می شوند پس از طی دوره سرمای زمستان در اوایل بهار سبز میشوند. رشد اولیه بادرنجبویه بسیار کند است و علف های هرز می توانند بدون رقابت بسرعت توسعه یابند و رویش گیاهان را تحت پائیز قرار دهند. لذا کشت مستقیم مناسب نیست و تنها در سطوح کوچک این کشت توصیه میشود.

کشت غیر مستقیم :

در اواسط بهار ( اواخر فررودین اوایل اردیبهشت) بذر را در خزانه هوای آزاد و واخر بهمن در خزانه زیر پلاستیک کشت می کنند پس از کاشت بمنظور ایجاد تراکم در بستر سطحی خاک، غلتک مناسبی زده میشود.

آبیاری منظم و مبارزه با علف های هرز در طول رویش گیاهان نقش عمده ای درسرعت رشد با در نجوبه دارد. اواخر تابستان (شهریور) زمان مناسبی برای انتقال نشاء از خزانه هوای آزاد و اواسط اردیبهشت نیز زمان مناسب برای انتقال نشاء از خزانه زیر پلاستیک به زمین اصلی میباشد.

تکثیر رویشی :

تکثیر رویشی از طریق تقسیم بوته انجام میگیرد. گیاهان دو تا سه ساله راباید از خاک خارج کرد. پس از تمیز کردن ریشه از علف های هرز و جدا کردن قسمتهای پوسیده و آلوده بر حسب اندازه پایه مادری آنرا به سه تا چهار قطعه تقسیم می کنند. هر بوته شامل ریشه ساقه و چند برگ باشد به علت هزینه و کار زیاد،تکثیر رویشی فقط در شرایط خاص کاربرد دارد.

داشت

در سال اول رویش تا قبل از بسته شدن فواصل بین ردیفها بر اثر رشد گیاهان دو تا سه بار باید اقدام به وجین مکانیکی علف های هرز نمود. در سطح کوچک روش مکانیکی و در سطوح وسیع کشت علاوه بر وجین مکانیکی باید از علف کش های مناسب استفاده نمود. در کشت مستقیم اوایل بهار و در کشت غیر مستقیم پس از انتقال نشاء ها به زمین اصلی از علف کش مرکازین به مقدار ۳ تا ۴ کیلوگرم در هکتار می توان استفاده نمود.

برای مبارزه با علف های هرز گیاهان دو ساله و یا بیشتر اوایل بهار قبل از رویش مجدد از علف کش مرکازین به مقدار چهار تا شش کیلوگرم در هکتار یا از علف کش پاتوران (patoran) به مقدار ۵/۳ تا ۵ کیلوگرم در هکتار به صورت محلول باشی می توان استفاده نمود. از این علف کشها تا اولین برداشت پیکرو رویشی چند بار می توان استفاده نمود. پس از اولین برداشت می توان از علف کش مرکازین به مقدار ۳ کیلوگرم استفاده کرد.

برای مبارزه با لارو بعضی حشرات می توان از بازودین Basudin 5G به مقدار ۳۰ کیلوگرم در هکتار یا بازودین ۱۰گ به مقدار ۱۵ کیلوگرم درهکتار به صورت محلول پاشی در خاک استفاده نمود. برای مبارزه با کک نباتی شلغم و زنجره و شته سبز می توان از محلول یک درصد بی ، آی ۵۸ یا محلول ۱/۰ تا ۲/۰ درصد فوسیدری استفاده نمود.

۲۵ روز قبل از برداشت محصول باید از بکار بردن این سموم خودداری شود.برای مبارزه با بیماری قارچ لکه برگی می توان از محلول فوندازول یا برستون به صورت محلول پاشی استفاده کرد.

برداشت

در سال اول یکبار ولی از سال دوم به بعد دو یا حتی سه مرتبه پیکر رویشی بادرنجبویه را می توان برداشت کرد. زمان مناسب برای اولین برداشت مرحله گل دهی (اواخر تیر) است. دو بین برداشت معمولاً اواسط شهریور انجام گیرد چنانچه شرایط آب و هوایی مناسب باشد اواخر مهر ماه نیز می توان سومین برداشت را انجام داد. پیکر رویشی گیاهان از ۴ تا ۵ سانتی متری از سطح زمین برداشت میشوند .

پیکر رویشی باید هنگامی برداشت شود که قطرات شبنم موجود بر سطح گیاهان بر اثر تابش آفتاب خشک شده باشند. بمنظور افزایش کیفیت مواد موثره فقط برگهای این گیاه باید برداشت شوند. برگها پس از برداشت بسرعت سیاه و یا قهوه ای رنگ می شوند، لذا پس از برداشت باید بلافاصله در حرارت ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد خشک شود. عملکرد پیکر رویشی تازه ۱۰ تا ۲۰ تن در هکتار است که پس از خشک شدن ۲ تا ۴ تن پیکر رویشی خشک حاصل می شود.عملکرد برگ خشک ۷/۰ تا ۱ تن در هکتار می باشد.

اگر هدف از گیاه جمع آوری بذر باشد محصول را یکبار برداشت می کنند و آن هنگام رسیدن بذرها می باشد. بذرها از اوایل شهریور بتدریج می رسند از آنجائیکه که بذرهای رسیده به اطراف پراکنده میشوند از اینرو قبل از رسیدن باید آنها را جمع آوری نمود. اندام های برداشت شده را در سایه خشک و پس از بوجاری بذرها را تمیز کرده و انبار می کنند. عملکرد بذر ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد.

دامنه انتشار

این گیاه بطور خودرو در نواحی مختلف مثل کوهستانها، کنار جاده ها ، سایه درختها، پای دیوارها، حاشیه باغها، بیشه ها و بالاخره تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری می روید.اطراف تهران، پس قلعه در ارتفاعات ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ متری نزدیک در بند، کرج، قزوین، کرمان :جنگل گلستان ،گنبد کاووس آذربایجان : حسن بیگلو، کرمانشاه : بین ریجاب و شالان ، لرستان گیلان (اطراف رشت).

 

Trackback URI: http://etakco.ir/index.php/trackback/206
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Ozel Kres Is Ilanlari Ankara / چهارشنبه 23 اسفند 1396
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: RKN blokirovka / چهارشنبه 29 فروردین 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: http://fiverr.com/eebest8 / پنج شنبه 30 فروردین 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: visit this page / یک شنبه 09 اردیبهشت 1397
page-description
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: plasma cleaners / یک شنبه 16 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: هوشمند سازی آزمایشگاه / سه شنبه 18 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: Analis Saham / سه شنبه 18 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: Seo Services / چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: prequalify mortgages / پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: fernhallinn at gmail.com / پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: rajendra hariprashad / آدینه 21 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: kitchen apron / دوشنبه 24 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: escort girls in Delhi / چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: Does The Penis Enlargement Bible Really Work? / چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: ایجاد وبلاگ / پنج شنبه 27 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: fat decimator testimonial / پنج شنبه 27 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: luxury watch / شنبه 29 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: Boxbedarf / شنبه 29 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: www.dafabet.com / شنبه 29 اردیبهشت 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: abogados de accidentes / یک شنبه 30 اردیبهشت 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: how to use a magic wand / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: silicone vibrator / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: kegel exercises for women / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: how to massage prostate / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: tail plug / آدینه 04 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: prostate stimulator reviews / آدینه 04 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: adam's true feel dildo / آدینه 04 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: menage a trois sex toy / سه شنبه 08 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Adam / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: adam and eve romance kit / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: multi speed vibrator / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: Hemorrhoid Prevention / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: 3 Ways to Make Money from Home / پنج شنبه 10 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: soft bondage / پنج شنبه 10 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: taxi / پنج شنبه 10 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: sex toys that thrust / آدینه 11 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: how to make a clone a willy / آدینه 11 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: realistic 9" big boy dildo with balls / آدینه 11 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: o my g vibrator / آدینه 11 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: clit stimulation / شنبه 12 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: the womanizer toy / یک شنبه 13 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: big dildo / یک شنبه 13 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: cordless wand massager / دوشنبه 14 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: sex toys for couples / دوشنبه 14 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: vibrator demo / سه شنبه 15 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: dildo / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: adam extension / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: finger clit / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Dildos / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: sex pake ring vibration / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: my explanation / آدینه 18 خرداد 1397
page-description
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / شنبه 19 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / شنبه 19 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: cpasbien / شنبه 19 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: https://tinyurl.com/howtofileapatent52479 / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: all american dong / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: lesbian sex toys / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: miami hotels with shuttle to fort lauderdale airport / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: how do lesbians have sex / سه شنبه 22 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: venus butterfly sex toy / سه شنبه 22 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: ben wa ball review / چهارشنبه 23 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: Finger Vibe / پنج شنبه 24 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: fat dog Oompa / پنج شنبه 24 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: soccer prediction / آدینه 25 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: vibrator egg / آدینه 25 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Poker Online / شنبه 26 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Instacart driver pay / دوشنبه 28 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: additional info / دوشنبه 28 خرداد 1397
" />
ШЁШ§ШЇШ±Щ†Ш¬ШЁЩ€ЫЊЩ‡ Melissa officinalis - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: what is a cock ring / چهارشنبه 30 خرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros Mostoles / شنبه 02 تیر 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros baratos Valladolid / شنبه 02 تیر 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros 24 horas barcelona / شنبه 02 تیر 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros urgentes Benidorm / یک شنبه 03 تیر 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: sports / دوشنبه 04 تیر 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: reparacion electrodomesticos madrid / سه شنبه 09 مرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: reparacion electrodomesticos madrid / چهارشنبه 10 مرداد 1397
" />
بادرنجبویه Melissa officinalis - اکسیر طبیعت كوهسار: antenista madrid / چهارشنبه 10 مرداد 1397
" />

دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom

آلبوم‌ها

تصاوير يكي از مزارع شركت اكسيرطبيعت كوهسار 1397/02/09

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397
13 تصویر در آلبوم
2018_04_30/photo_--_--_15250965491485742960.jpg

نشاء گياهان دارويي 1397/01/20

شنبه 01 اردیبهشت 1397
15 تصویر در آلبوم
2018_04_21/photo_--_--_152429767774474731.jpg

تبليغات

همايش ها و مترجم
چهارشنبه 24 آذر 1395
4 تصویر در آلبوم
2017_01_03/jpg

مزرعه اكسيرطبيعت كوهسار 1395/08/07

آخرين برداشت سال 1395
چهارشنبه 12 آبان 1395
16 تصویر در آلبوم
2016_11_02/photo_2016-11-02_11-07-30.jpg

تصاوير مزرعه سال مرداد 1395

چهارشنبه 20 مرداد 1395
22 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__14708180531240825096.jpg

تصاویر گیاه بابونه

یک شنبه 24 اسفند 1393
19 تصویر در آلبوم
2015_03_15/matricaria_camomilla_nmk_20.jpg

تصاویر گیاه مرزنجوش

یک شنبه 24 اسفند 1393
1 تصویر در آلبوم
2015_03_15/p1njjl4o7ifyr0pmp98a.jpg

تصاویر گیاه همیشه بهار

چهارشنبه 10 دی 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_31/064972659443843085651.jpg

تصاویرگیاه اسطوخودوس

چهارشنبه 10 دی 1393
15 تصویر در آلبوم
2014_12_31/14.jpg

تصاویر گیاه بومادران

دوشنبه 08 دی 1393
20 تصویر در آلبوم
2014_12_29/zzzzzzz.jpg

تصاویر گیاه ژینکو

دوشنبه 08 دی 1393
18 تصویر در آلبوم
2014_12_29/4444.jpg

داروی ایمنواکتیو

دوشنبه 08 دی 1393
2 تصویر در آلبوم
2014_12_29/untitled.jpg

تصاویر گیاه مورت

چهارشنبه 03 دی 1393
6 تصویر در آلبوم
2014_12_24/75941863479157555183.jpg

تصاویر گیاه نعناع

چهارشنبه 03 دی 1393
11 تصویر در آلبوم
2014_12_24/1_14194093111510298850.jpg

تصاویر گیاه گاوزبان ایرانی

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/top_home_1352461527_12046.jpg

تصاویر گیاه زوفا

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/3_1419408783544493840.jpg

تصاویر گیاه چای ترش

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/3.jpg

تصاویر گیاه سرخارگل

دوشنبه 01 دی 1393
12 تصویر در آلبوم
2014_12_22/clickhandler.ashx.jpg

تصاویر گیاه مریم گلی

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/ggggggg.jpg

تصاویر گیاه به لیمو

دوشنبه 01 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_22/3_14192448441618781103.jpg

تصاویر گیاه عروسک پشت پرده

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/5.jpg

تصاویر گیاه هوفاریقون

شنبه 29 آذر 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_20/20202020hypericum20perforatum203.jpg

تصاویر گیاه بادرنجبویه

شنبه 29 آذر 1393
7 تصویر در آلبوم
2014_12_20/lemon-balm.jpg

تصاویر گیاه افسنطین

شنبه 29 آذر 1393
8 تصویر در آلبوم
2014_12_20/images4_1419058243777164854.jpg

تصاویر گیاه آویشن

شنبه 29 آذر 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_20/thymeinflowers.jpg

تصاوير گلخانه ها

سه شنبه 01 مهر 1393
30 تصویر در آلبوم
2014_12_30/picture9.jpg

تصاویر بدون آلبوم

تصاویری که متعلق به هیچ آلبومی نیستند
چهارشنبه 24 مرداد 1397
11 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__14708179741581643038.jpg