کاربران برخط

هیچ کاربر برخطی پیدا نشد

بازدیدکنندگان

5
174
899
495681

دفاتر نمايندگي فروش

 •  دفتر فروش شركت:

  آدرس: اراک،بلوار میرزای شیرازی، خیابان سوم شعبان(اوحدي)،کوچه سپهدار 4،حوزه معاونت پژوهشی و فناوری مرکز رشد دانشگاه اراك،شرکت اکسیر طبیعت کوهسار

  تلفكس: 08632792824

  همراه  :  09188610532 حسيني(مديرعامل)

  همراه  : 09190083484 فراهاني(مديربازرگاني)

  شماره تلگرام: 09354864525

  لينك تلگرام :  https://telegram.me/etakcoo

  رایانامه: etakooh90@yahoo.com

درون‌شد

لينك تلگرام

    لينك تلگرام، ورود به كانال خريد و فروش گياهان دارويي شركت اكسيرطبيعت كوهسار

   https://telegram.me/etakcoo

آرتیشو Cynara scolymus

کاشت داشت و برداشت گیاه دارویی آرتیشو Cynara scolymus

 

خانوده: Compositae                  

نام علمی: Cynara Scolymus L.      

نام فارسی:کنگر فرنگی – آرتیشو

نام انگلیسی: Arichoke 

نام عربی: خرشوف

 

 

شرح گیاه  

گیاهی است پایا و دارای ساقه راست، شیاردار و به ارتفاع ۲/۰ تا ۵/۱ متر که منشأ اولیه آن در منطقه مدیترانه بوده است ولی امروزه به‌علت پرورش به‌منظور تغذیه و استفاده‌های داروئی در نواحی مختلف یافت می‌شود. آرتیشو ریشه حجیم و برگ‌های بسیار بزرگ، منقسم به قطعات نامنظم و دندانه‌دار دارد. سطح فوقانی پهنک برگ‌های آن نیز به رنگ سبز ولی سطح تحتانی آن به‌علت دارا بودن تارهای سفید رنگ و فراوان پوشیده از کرک به‌نظر می‌رسد.

کاپیتول آن بسیار بزرگ و شامل گل‌های لوله‌ای محصور در براکته‌هائی با ظاهر متفاوت (برحسب نژادهای مختلف گیاه) است ولی این برکته‌ها در نژادهای مختلف ممکن است در قسمت انتهایی با ظاهر گرد یا نوک تیز و غیره باشد ناحیه غیر آزاد براکته‌های آن که به قاعده کاپیتول پیوستگی پیدا می‌کند گوشت‌دار و دارای ذخائر غذایی مختلف است. نهنج ضخیم و گوشت‌دار آن شامل گل‌های زیبائی به رنگ آبی یا آبی مایل به بنفش و میوه‌اش شفاف، به‌رنگ قهوه‌ای تیره و منتهی به تارهای سفید و متعددی در قسمت انتهایی است.  

 

نیاز اکولوژیکی

آرتیشو محصول فصل خنک است و بهترین رشد در ۲۴ درجه در روز و ۱۳ درجه در شب انجام می‌شود. آرتیشو به سرما مقاوم است ولی قسمت هوایی آن در اثر سرمای زمستان و یخبندان خشک می‌شود. آرتیشو چندین درجه سرمای زیر صفر را تحمل می‌کند ولی اگر یخبندان در طی رشد گیاه برای مدت زیادی ادامه یابد می‌تواند گیاه را از بین برد و یا به آن صدمه بزند. به همین دلیل آرتیشو را در مناطقی که دارای آب و هوای ملایم در زمستان است می‌کارند. ساقه گوشتی زیرزمینی آن در مجاورت سرمای منهای ۱۰ درجه سانتی‌گراد به مدت چند روز از بین می‌رود.

قسمت خوراکی آرتیشو در سرمای پائین‌تر از منهای ۲ درجه سانتی‌گراد از بین می‌رود. ‌آرتیشو را می‌توان در کلیه خاک‌ها کشت نمود. مناسب‌ترین زمین‌ها برای کشت آرتیشو خاک‌های رس و شنی حاصلخیز بازهکشی و مواد کافی است. pH مناسب خاک بین ۸-۶ است.

 

آماده‌سازی خاک

برای تولید حداکثر محصول می‌توان مقدار ۲۲۴-۱۱۲ کیلوگرم در هکتار ازت و ۱۱۲-۵۶ کیلوگرم در هکتار P۲O۵ و ۱۱۲-۳۴ کیلوگرم در هکتار K۲O به خاک اضافه نمود. دادن کود اضافی باعث هدر رفتن سرمایه آلوده شدن آب زیرزمینی و کاهش کیفیت محصول خواهد شد.

 

تاریخ و فواصل کاشت

فاصله کاشت در زمین اصلی به فواصل ۱۰۰×۷۵ و ۱۰۰×۱۰۰ و یا ۸۰×۸۰ سانتی متر می‌باشد.

 

کاشت

در کاشت یکساله از کشت مستقیم بذر استفاده می‌شود. به‌دلیل جوانه‌زنی ضعیف و یا عدم جوانه زنی بذرها، نیازمند کاشت با تراکم بیشتر و با فاصله نزدیک‌تر هستیم و بعد از آن باید گیاهان اضافی تنک شوند. آرتیشو با بذر زیاد می‌شود پس از جوانه‌زدن برگ‌های طوقه‌ای شکل تشکیل می‌شود که در ادامه رشد ساقه گل‌دهنده از آن ظاهر می‌شود ریشه‌ها و قسمت‌های تحتانی ساقه گوشتی شده و به‌صورت اندام ذخیره‌ای در می‌آید. بذر آرتیشو نسبتاً درشت است. نشأ کاری برای بهبود جوانه‌زنی غیر یکنواخت و طول رویش طولانی استفاده می‌شود.

در کاشت چند ساله از تقسیم طوقه استفاده می‌شود. که این قطعات ریشه در گودال‌هایی به عمق ۱۵-۱۰ سانتی‌متر کاشته می‌شوند که فاصله گیاهان در ردیف‌ها ۲/۴ تا ۱/۲ سانتی‌متر و فاصله ردیف‌ها ۳ تا ۴/۲ سانتی‌متر است. کشت گیاهان در سیستم شبکه‌ای برای راحت‌تر شدن حذف علف‌های هرز انجام می‌شود. بذر معمولاَ در اواخر زمستان در محل گرم می‌پاشند. بذر پاشی بهتر است در گلدان‌های توربی انجام گیرد.

بنابراین در هر گلدان یک عدد بذر قرار می‌گیرد و روی آنرا با مقداری خاک می‌پوشانند. دمای خزانه ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد تا زمان جوانه‌زنی و سپس ۱۲ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. پس از آماده شدن نشاء که حدود ۶ هفته به طول می‌انجامد آنرا در زمین اصلی به فواصل ۱۰۰×۷۵ و یا ۱۰۰×۱۰۰ و یا ۸۰×۸۰ سانتی‌متر منتقل می‌کنند. عمق کاشت نشاء عمیق‌تر از آنچه در خزانه بود می‌باشد. از سال سوم در پائیز برگ‌ها و ساقه‌های باقیمانده را چند سانتی‌متر بالاتر از خاک بریده و گیاه را با مقداری خاک نفوذپذیر، کود حیوانی، کاه، خاک و برگ یا تورب می‌پوشانیم. این مواد گیاه را در مقابل یخبندان محفوظ نگه می‌دارند.

در روش ازدیاد با پاجوش (Sucker)، قسمت زیرزمینی آنرا به‌‌نحوی تقسیم کرده که هر کدام دارای یک پاجوش باشند. در تهیه پاجوش باید دقت کرد که آنها را از پایه‌های قوی که محصول زیاد می‌دهند، انتخاب کرد. طول پاجوش در هنگام قطع باید حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر بوده و در صورت امکان با کمی ریشه همراه باشد. تذکر: از ارقام رایج آرتیشو می‌توان رقم

 Green Glob را نام برد که ۹۰ درصد به ازدیاد رویشی جواب می‌دهد. ارقام بذری آرتیشو عبارتند از: Green Glohe Emerald Imperial starImproved

 

داشت

آرتیشو نیاز به آب کافی در طول دوره رویش دارد. رطوبت کم خاک به‌ویژه در زمان تشکیل جوانه باعث کوچک شدن و کاهش تعداد آن می‌شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. دفع علف‌های هرز باید پس از آبیاری انجام گیرد و بوته آرتیشو را باید در اواخر پائیز قبل از فرا رسیدن سرما و یخبندان، با مقداری کاه پوشاند و با طناب آنرا بست. بدین ترتیب می‌توان گیاه را برای سال بعد حفظ نمود.

در اوایل بهار کاه را دور کرده و یا اینکه آنها با خاک اطراف مخلوط می‌کنیم. در این زمان عمل گیاه‌زنی نیز می‌تواند انجام گیرد. برای این کار مقداری از خاک اطراف بوته را کنار زده و با یک بیل پا جوش‌ها را از ریزوم قطع می‌کنند و به‌همراه مقداری خاک در محل دیگر می‌کارند. قبل از پرکردن گودال‌ها با خاک بهتر است که مقداری کود حیوانی پوسیده در داخل گودال قرارداد. یکی از روش‌های درست مدیریت رشد، قطع کردن دوباره و هرس قبل از جابجایی است، که از سطح زمین و بالای رویش انجام می‌گیرد. قطع شاخه و برگ برای کاهش هجوم حشرات انجام می‌گیرد.

 

قطع دوباره، گیاهان را از بین نمی‌برد بلکه آنها را تحریک به توسعه و رشد، و تولید جوانه‌های جدید می‌کند که به زودی ظهور می‌یایند. وقتی گیاه هرس و یا دوباره قطع می‌شود اگر رطوبت کافی باشد با به‌کار بردن ۲۵ تا ۵۰ ppm اسید جیبرلیک گیاه قادر خواهد بود شاخ برگ تولید کند و نمو جوانه تشدید یابد. این عمل می‌تواند جوانه را حدود ۵ تا ۷ هفته ترقی دهد. مبارزه با آفات آرتیشو در مراقبت از رشد گیاه باید مدنظر باشد از مهمترین آفات گیاه پروانه آلو (Platyptillia Cardnidactyla) و سفیدک حقیقی،ته ها مثل Aphis Faba و شته سبز هلو می‌باشد.

 

برداشت

عمل برداشت زمانی صورت می‌گیرد که گل به صورت غنچه باشد (قبل از باز شدن گل‌ها) نهنج این گیاه خوراکی بوده و چون گوشتی است با ارزش‌ترین قسمت گیاه می‌باشد. به غیر از ساقه اصلی گل‌دهنده در آرتیشو ساقه‌های گل‌دهنده فرعی نیز به‌وجود می‌آیند که غنچه‌های آنها کوچکتر است. عمل برداشت غنچه‌ها قبل از آنکه نرم و یا فیبری شوند، صورت می‌گیرد. در هنگام برداشت محصول همواره باید سعی نمود تا همیشه حدود ۵ سانتی‌متر از ساقه با گل همراه باشد.

برداشت معمولاً با دست و با زحمت انجام می‌گیرد که شامل قطع تمامی ساقه‌ها در زیر پایه جوانه گل می‌باشد. جوانه‌های برداشت شده با ساقه حدود ۱۵-۱۰ سانتی‌متر در درازای پایه جوانه و گاهی به‌طور کوتاه تا هم‌سطح شدن، با پایه جوانه انجام می‌گیرد. برداشت‌های مکرر شدیداً تحت تاثیر دما است در دماهای پائین دو هفته یا بیشتر ممکن است انجام شود و در طول دوره‌های گرمایی برداشت در هر ۴ تا ۵ روز انجام می‌شود.

دوره برداشت می‌تواند ۸ تا ۹ ماه نیز ادامه داشته باشد که اغلب حدود یک‌سال است و تقریباً ۲۵ بار برداشت می‌شود. جوانه‌های بالاتر از حد بلوغ تلخ و چوبی می‌باشند و بافت خوراکی و گوشتی کمتری دارند. گیاه باید در زمان حداکثر اندازه و قبل از باز شدن براکته‌ها برداشت شود.

 

Trackback URI: http://etakco.ir/index.php/trackback/207
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Roskomnadzor / چهارشنبه 29 فروردین 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: http://fiverr.com/eebest8 / پنج شنبه 30 فروردین 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: Read Full Article / یک شنبه 09 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: plasma cleaning equipment / یک شنبه 16 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: خانه هوشمند ایده پردازان / سه شنبه 18 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: Rekomendasi Saham Terbaru / سه شنبه 18 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: Seo Services / چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: best home equity rates / پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: fernhallinn at gmail.com / پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: rajendra hariprashad / آدینه 21 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: knives chefwork / دوشنبه 24 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: delhi escorts / چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: The Penis Enlargement Bible Review / چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: blog / پنج شنبه 27 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: fat decimator coupon / پنج شنبه 27 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: luxury watch / شنبه 29 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: Boxzubehör / شنبه 29 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: www.dafabet.com / شنبه 29 اردیبهشت 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: abogados accidentes de transito / یک شنبه 30 اردیبهشت 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: how to use a magic wand / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: Personal Magic Wand Massager / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: how to do a kegel / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: prostate stimulation / پنج شنبه 03 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: fox butt plug / آدینه 04 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: best rated prostate massager / آدینه 04 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: suction cup dildo / آدینه 04 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Dildo Harness / سه شنبه 08 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: cock ring / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: soft bondage / پنج شنبه 10 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: oral sex lube / آدینه 11 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: sasha grey review 2 stroker / آدینه 11 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: best realistic dildos / شنبه 12 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: warming dildo / یک شنبه 13 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: male anal training / یک شنبه 13 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: paddle spanking videos / دوشنبه 14 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: DIY dildo / دوشنبه 14 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: thrusting silicone vibrator / سه شنبه 15 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: videos of men using penis pumps / سه شنبه 15 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: dildo / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: First Rechargeable Rabbit / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: sasha grey sex toy review / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Dildo Reviews / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: vagina / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: website here / آدینه 18 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: evolve vibrators / آدینه 18 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: adam and eve edna commercial / آدینه 18 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / شنبه 19 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: best male sex toys / شنبه 19 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / شنبه 19 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: cpasbien / شنبه 19 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: best vibraters / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: adam eve coupon codes / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: dmca / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: http://xue.medellin.unal.edu.co/grupois/wiki/index.php/User:NapoleonFirkins / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: 8 inch dildo / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: lesbian sex / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: miami hotels with free parking and port shuttle / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: anal butt plug / سه شنبه 22 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: strapless strap on dildo / سه شنبه 22 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: girl next door pocket pussy / چهارشنبه 23 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: realistic vibrating dildo / پنج شنبه 24 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: Gang stalking Electronic harassment / پنج شنبه 24 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: egg vibrator / آدینه 25 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Poker Online / شنبه 26 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Instacart driver / دوشنبه 28 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: more tips here / دوشنبه 28 خرداد 1397
" />
ШўШ±ШЄЫЊШґЩ€ Cynara scolymus - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: realistic feeling dildo / چهارشنبه 30 خرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros baratos Alcorcon / شنبه 02 تیر 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros Valladolid / شنبه 02 تیر 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros 24 horas barcelona / شنبه 02 تیر 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: cerrajeros La nucia / یک شنبه 03 تیر 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: play / دوشنبه 04 تیر 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: reparacion electrodomesticos madrid / سه شنبه 09 مرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: reparacion electrodomesticos madrid / چهارشنبه 10 مرداد 1397
" />
آرتیشو Cynara scolymus - اکسیر طبیعت كوهسار: antenista madrid / چهارشنبه 10 مرداد 1397
" />

دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom

آلبوم‌ها

تصاوير يكي از مزارع شركت اكسيرطبيعت كوهسار 1397/02/09

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397
13 تصویر در آلبوم
2018_04_30/photo_--_--_1525096551257592869.jpg

نشاء گياهان دارويي 1397/01/20

شنبه 01 اردیبهشت 1397
15 تصویر در آلبوم
2018_04_21/photo_--_--_1524297677592016140.jpg

تبليغات

همايش ها و مترجم
چهارشنبه 24 آذر 1395
4 تصویر در آلبوم
2017_01_03/jpg

مزرعه اكسيرطبيعت كوهسار 1395/08/07

آخرين برداشت سال 1395
چهارشنبه 12 آبان 1395
16 تصویر در آلبوم
2016_11_02/photo_2016-11-02_11-07-06.jpg

تصاوير مزرعه سال مرداد 1395

چهارشنبه 20 مرداد 1395
22 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__1470817871201627680.jpg

تصاویر گیاه بابونه

یک شنبه 24 اسفند 1393
19 تصویر در آلبوم
2015_03_15/0114.jpeg

تصاویر گیاه مرزنجوش

یک شنبه 24 اسفند 1393
1 تصویر در آلبوم
2015_03_15/p1njjl4o7ifyr0pmp98a.jpg

تصاویر گیاه همیشه بهار

چهارشنبه 10 دی 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_31/409404111633903669581.jpg

تصاویرگیاه اسطوخودوس

چهارشنبه 10 دی 1393
15 تصویر در آلبوم
2014_12_31/2.jpeg

تصاویر گیاه بومادران

دوشنبه 08 دی 1393
20 تصویر در آلبوم
2014_12_29/dddddddddd.jpg

تصاویر گیاه ژینکو

دوشنبه 08 دی 1393
18 تصویر در آلبوم
2014_12_29/22.jpg

داروی ایمنواکتیو

دوشنبه 08 دی 1393
2 تصویر در آلبوم
2014_12_29/untitled.jpg

تصاویر گیاه مورت

چهارشنبه 03 دی 1393
6 تصویر در آلبوم
2014_12_24/72662812758969559461.jpg

تصاویر گیاه نعناع

چهارشنبه 03 دی 1393
11 تصویر در آلبوم
2014_12_24/111.jpg

تصاویر گیاه گاوزبان ایرانی

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/n2717573-3911450.jpg

تصاویر گیاه زوفا

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/2_14194087831786079310.jpg

تصاویر گیاه چای ترش

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/5.jpg

تصاویر گیاه سرخارگل

دوشنبه 01 دی 1393
12 تصویر در آلبوم
2014_12_22/2_14192449331775338407.jpg

تصاویر گیاه مریم گلی

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/02429318238582695328.jpg

تصاویر گیاه به لیمو

دوشنبه 01 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_22/2_1419244844248019726.jpg

تصاویر گیاه عروسک پشت پرده

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/2.jpg

تصاویر گیاه هوفاریقون

شنبه 29 آذر 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_20/20202020hypericum20perforatum206.jpg

تصاویر گیاه بادرنجبویه

شنبه 29 آذر 1393
7 تصویر در آلبوم
2014_12_20/36360432502058332280.jpg

تصاویر گیاه افسنطین

شنبه 29 آذر 1393
8 تصویر در آلبوم
2014_12_20/images2.jpg

تصاویر گیاه آویشن

شنبه 29 آذر 1393
9 تصویر در آلبوم
2015_03_11/thymus_vulgaris0.jpg

تصاوير گلخانه ها

سه شنبه 01 مهر 1393
30 تصویر در آلبوم
2014_12_30/dsc00005.jpg

تصاویر بدون آلبوم

تصاویری که متعلق به هیچ آلبومی نیستند
چهارشنبه 24 مرداد 1397
11 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__1470818427431842431.jpg