کاربران برخط

هیچ کاربر برخطی پیدا نشد

بازدیدکنندگان

5
203
899
495710

دفاتر نمايندگي فروش

 •  دفتر فروش شركت:

  آدرس: اراک،بلوار میرزای شیرازی، خیابان سوم شعبان(اوحدي)،کوچه سپهدار 4،حوزه معاونت پژوهشی و فناوری مرکز رشد دانشگاه اراك،شرکت اکسیر طبیعت کوهسار

  تلفكس: 08632792824

  همراه  :  09188610532 حسيني(مديرعامل)

  همراه  : 09190083484 فراهاني(مديربازرگاني)

  شماره تلگرام: 09354864525

  لينك تلگرام :  https://telegram.me/etakcoo

  رایانامه: etakooh90@yahoo.com

درون‌شد

لينك تلگرام

    لينك تلگرام، ورود به كانال خريد و فروش گياهان دارويي شركت اكسيرطبيعت كوهسار

   https://telegram.me/etakcoo

به لیمو Lippia citriodora

به لیمو

 لیمو1

 

نام علمی: Lippia citriodora

تیره: Verbeneacee = verbenacee

نام انگلیسی: Limon verbena

خصوصیات گیاه شناسی :

درختچه ای است پایا ،خزان کننده ، با ارتفاع 05 تا 2 متر .ازمشخصه های این خانواده و این گیاه میتوان به ساقه های گوشه دار، میوه سفت و پرچم های 4 تایی که 2 به2 بوده یعنی (دی دینامید ) اشاره نمود، برگهای این گیاه ساده و فراهم و خشن بصورت مجتع 2 تا4 برگ بوده، گلهای کوچک از خارج سفید و از داخل ابی متمایل به بنفش است، گل اذین در منابع خوشه ای، گرزن و حتی سنبله ذکر شده است. این خانواده با خانواده روناس و نعناع شباهت هایی دارد.

جنسLippia دارای 220 گونه می باشد.

البته در برخی منابع گونه های این جنس را 100 گونه معرفی کرده اند.

منشا و خاستگاه:

این گیاه بومی امریکای جنوبی :شیلی ، پرو و ارژانتین می باشد و اولین بار توسط اسپانیایی ها در سال 1784 میلادی از امریکای جنوبی به اروپا اورده شد. این گیاه به نام پزشک گیاه شناسی بنام لیپیا که در حبشه به قتل رسید ،نامگذاری شده است و سیترواودورا به معنای شبه لیمو به خاطر بویش که شبیه لیمو است ، نام نهادند.

در شمال کشور ایران و در مناطق گرمسیری ان وجود دارد.البته این گیاه در به صورت خودرو یافت نمی شود بلکه ان را پرورش می دهند.

قسمت مورد استفاده :

برگ ، اسانس

ترکیبات یا مواد موثره :

به لیمو دارای 0.9 تا 1.5 درصد اسانس که شامل سیترال ، سینوئل، لیمونن ، جیرانیول مباشد که این گیاه دارای موسیلاژ ، تانن و فلاونوئیدها می باشد و عاری از الکالوئیدها هستند.

گیاه به لیمو که بنام کاشف ان پزشک و گیاهشناس لیپیا نامگذاری شده دارای 0.9% تا 1.5% اسانس های سیترال لیمونن و ژرانیول است که این اسانس ها بیشتر در مرکبات نیز وجود دارند. از هر 100 کیلو گرم برگ و سرشاخه تر گیاه به مقدار 510 گرم از اسانس های فوق استخراج می گردد.

خواص درمانی :

از حاظ ارزش دارویی ، گیاه به لیمو نسبت به بادرنجبویه از سهم بیشتری از لحاظ کیفی برخوردار است. به علت رفع اختلالات حرکت دودی روده و معده بطور عالی به علاوه خاصیت ارامبخشی و هاضمه به لیمو به علت وجود لیمونن میباشد. تب بر ، مسکن ، ارام خش ، تسکین دهنده اعصاب است و همچنین ضد تشنج است.برگ ها و پیکر رویشی این گیاه دارای خاصیت تب بر، مسکن، ضدنفخ، کمک کننده به هضم غذا، آرامش بخش و ... هستند.

چای به لیمو فوق العاده آرام بخش و تسکین دهنده اعصاب است. اسانس این گیاه در صنایع غذایی و در تهیه ی انواع عطر و ادکلن بسیار کاربرد دارد. به لیمو یکی از گیاهانی است که امروزه در باغ های آروماتیک کشورهای اروپایی به وفور کشت می گردد

نیازهای اكولوژي:

به ليمو گياهي است كه به آب و هواي آفتابي و معتدل نياز دارد. در مناطق بادخيز نيز رشد مطلوبي ندارد. به ليمو خاكهايي با بافت متوسط و عميق و غني از مواد غذايي را طلب مي‌كند. اسيديته مناسب خاك براي رشد آن حدود 7 مي‌باشد.

تولید کنندگان بزرگ:

شیلی ، پرو ، اسپانیا ، فرانسه ،مراکش و بعضی کشورهای اروپایی و امریکایی می باشند.

تقلبات:

اسانس به لیمو غالبا با اسانس مرکبات مخلوط می کنند و در عطاری ها به جای به لیمو ، بادرنجبویه (برگ ) به فروش می رسد و البته اسانس به لیمو و بادرنجبویه شبیه هم هستند.

اشکال مصرف :

1 – دارویی : گیاه خشک ،تازه ، چای کیسه ای و شربت و دارویی به نام به لیمو خالص در مراکش.

2 – ارایشی : ادکلن ، استحمام با این گیاه باعث رفع خستگی چشم میشود.

3 – نوشیدنی ها :مشروبات – نوشیدنی های مطبوع به عنوان هضم کننده غذا.

 

نیازهای اکولوژیکی :

به لیموگیاهی است مقاوم به سرما تا (5-) درجه سانتی گراد که گاها تا (16-) درجه سانتی گراد را در سمنان و کرج توانسته است تحمل کند. به اب و هوای ملایم و افتابی و مصون از بادهای شدید نیاز دارد.در خاکهایی با بافت متناسب و عمیق و نیز در خاکهای با زهکشی خوب ، خشک و فقیر رشد میکند. اسیدیته مورد نیاز حدود 7 است.

زمان گلدهی از مرداد تا شهریور میباشد. در یخبندان پر طاقت است در ایران آن را می توان در جنوب فارس، خراسان ، جنوب مازندران ، مرکز گلستان و شرق گلستان کشت دارد.

محل مناسب رویش :

به لیمو بیشتر در زمین های افتابگیر ، قابل نفوذ و دارای رطوبت کافی رشد می کند.

تکثیر :

جنسی:

این گیاه به علت عدم جوانه زنی بذور ، با بذر تکثیر نمی شود.

غیر جنسی :

تکثیر غیر جنسی از طریق قلمه ، خوابانیدن و پاجوش است . قلمه گیری یا خوابانیدن را می توان از بعد از بهار در خزانه یا در صورت شرایط مساعد هوا در فضای ازاد انجام داد.البته قلمه گیری در اواخر پاییز توصیه شده که زمان مناسبی است و کاهش هزینه را در بر دارد، زیرا با یک پوشش پلاستیکی بستر قلمه گیری ابتدایی می توان گیاه را تکثیر کرده و برای اول بهار به رشد مطلوب برسانیم.قلمه بعد از 3 تا 4 ماه از زمان قلمه گیری اماده انتقال به زمین اصلی است. زمان کاشت در زمین اصلی بعد از خطر یخبندان بهاره است که باید توجه داشت که به لیمو به انتقال بسیار حساس است و بهتر است بعد از گلدانی کردن و یا داشتن امکانات بعد از یکسال از قلمه گیری انها را به زمین اصلی منتقل کنیم . تعداد قلمه های مورد نیاز با توجه به فواصل کاشت که اشاره خواهد شد ، بین 17000 تا 62500 قلمه می باشد.

 لیمو3

کاشت :

ااین گیاه به عنوان یک گیاه دارویی – معطر و زینتی کشت می شود. نیاز اصلی غذایی 200- 150 گیلو گرم کود ازته ، 250 -300 کیلو گرم کود فسفره و 80 -100 کیلو گرم در هکتار کود پتاس می باشد که کودها را قبل از کشت به خاک افزوده و شخم می زنیم فواصل کشت در اسلونی با بهترین مواد موثره 40 *40 سانتی متر توجیه شده است که در 100 متر مربع می توان 8/11 کیلو گرم برگ خشک و 3/119 میلی لیتر اسانس به دست اورد که با این فواصل حدود 62500 لمه نیاز می باشد . اما در کشت مکانیزه و استفاده از حداقل ادوات کشاورزی و تحقیقات دیگر فواصل کشت 120- 50 * 80 – 40 در نظر گرفته اند که قلمه مورد نیاز حدود 17000 تا 31500 می باشد . سیستم ابیاری را به صورت فارو ، قطره ای نیمه متحرک انجام داد.

 لیمو5

داشت :

نیاز ابی گیاه را با توجه به فاکتور های نیاز ابی بین 5 – 10 روز اعلام کرده اند . به لیمو به غرقابی شدن نسبتا حساس است . بیماری خاصی برای ان گزارش نشده است . در پاییز بعد از برگ ریزان بهتر است گیاه از 10 تا 15 سانتی متر طوقه ، هرس شود . در زمستان های سرد برای جلوگیری از سرما زدن ریشه و گیاه بایستی روی اندام گیاهی را با برگ و کاه و کلش کاملا بپوشانیم . اگر گیاه دچار سرما زدگی شد ، با ابیاری و کوددهی مناسب و به موقع می توان امیدوار به جوانه زنی تاخیری گیاه بود.

برداشت :

برداشت گیاه را در سال می توان 2 تا 3 بار انجام داد . در ماه های خرداد ، مرداد و مهر که تعداد دفعات برداشت با توجه به شرایط تغییر می کند. بیشترین مواد معطر گیاه در زمان گلدهی است و برداشت از برگ های بالایی بهتر است صورت گیرد. برگها را باید در هوای افتابی که بیشترین اسنس و عدم وجود شبنم است ، برداشت نمود . برگها در همگام جمع اوری نباید پاره شود. برگها را برای نگهداری در انبار بایستی حداکثر در دمای 35 درجه سانتی گراد خشک کرد . در هر 100 گرم برگ خشک از 0.81 تا 1.19 میلی متر اسانس بدست امده بود . عملکرد برگ خشک در هکتار برابر 1200 گیلو گرم است . به علت هرس کلی گیاه ، می توان به خوبی گیاه را تا 8 و 9 سالگی برداشت اقتصادی نمود . از هر 100 کیلوگرم برگ خشک به مقدار معادل 510 گرم اسانس به دست می اید.

فرآوری

برگ ها و پیکر رویشی تازه ی این گیاه حاوی اسانسی می باشند که بوی لیمو می دهد و آنچنان عطر دلنشینی دارد که همیشه به عنوان یک گیاه معطر در باغ های سلطنتی اسپانیا کشت می شده است. ترکیب اصلی اسانس به لیمو سیترال می باشد و سایر اجزای اسانس آن عبارتند از: لیمونن، کارون، لینالول، ژرانیول و ...

پیشنهاد :

این گیاه را می توان با مریم گلی دارویی واریته ایسترینا   بادرنجبویه ، ریحان ، اویشن ، نعناع ، جعفری در کشت همزمان (مخلوط )

 

 منابع :

 

1 صمصام شریعت سید هادی ،تکثیر و پرورش گیاهان دارویی ،انتشارات مانی ، چاپ سوم ، 1389

2 معاونی پیام ، گیاهان دارویی ،جلد اول ، دانشگاه ازاد اسلامی واحد شهر قدس ، 1388 ، چاپ اول

3 کریمی هادی ، فرهنگ رستنی های ایران ، اطلس رستنی های دارویی (پاره اول ای و بی )، جلد هفتم مکمل جلد ششم ،نشر علم کشاورزی ایران ،چاپ ابنوس ،چاپ اول 1388

4 سایت ویکی پدیا

و....

 

 

 

 

Trackback URI: http://etakco.ir/index.php/trackback/22
nike air presto foot locker: nike air presto foot locker / یک شنبه 19 شهریور 1396
Having a casual model for off the court purposes in the Nike LeBron 13 Lifestyle may seem a little h.
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Teb Ozel Guvenlik Alimi / چهارشنبه 23 اسفند 1396
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Roskomnadzor / چهارشنبه 29 فروردین 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: http://fiverr.com/eebest8 / پنج شنبه 30 فروردین 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: preparatório / شنبه 01 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: tri-cities real estate / یک شنبه 02 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: insurance broker / سه شنبه 04 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: desire / سه شنبه 04 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: penis enlargement bible reviews / پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: Sex Girls / پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: blog / شنبه 08 اردیبهشت 1397
page-description
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: mediciondigital / یک شنبه 09 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: Traditional Lakota Foods / سه شنبه 11 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: penis professor video download / پنج شنبه 13 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: tutorial / پنج شنبه 13 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: plasma cleaning equipment / شنبه 15 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: Toronto Escort / یک شنبه 16 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: penis professor revealed / یک شنبه 16 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: create blog / دوشنبه 17 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: penis enlargement / دوشنبه 17 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: #marriageproblems / سه شنبه 18 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: Delhi escorts service / سه شنبه 25 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: adam / چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: C Tutorial / آدینه 28 اردیبهشت 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: abogado de accidente de auto / یک شنبه 30 اردیبهشت 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Blechgaragen Hersteller / دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Insurance acquisitions / چهارشنبه 02 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: how to use personal lubricant / آدینه 04 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: lam bang dai hoc / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: KГјche kaufen Greifswald / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Schlafzimmer Greifswald / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: SaunaQuast / چهارشنبه 09 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: anal training kit / پنج شنبه 10 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: sasha grey movies / آدینه 11 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: clit vibrator / آدینه 11 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: hotmail login / شنبه 12 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: rechargeable vibrator / شنبه 12 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: clitoral stimulation / شنبه 12 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: oh my g vibrator / یک شنبه 13 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: bondage paddles / یک شنبه 13 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: vibrating penis ring / دوشنبه 14 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: best thrusting rabbit / دوشنبه 14 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: how to use a dick pump / سه شنبه 15 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: adult foreplay games / سه شنبه 15 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: Rechargeable Rabbit Vibrator / سه شنبه 15 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: kidswoodenpuzzle.com / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: bandar judi  / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Anal Sex Training / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: anal / چهارشنبه 16 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: finger clit / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: see this / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: terrassendach beleuchtung led / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: terrassenГјberdachung beleuchtung / پنج شنبه 17 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: thruster vibrator / آدینه 18 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: what is the best vibrator / شنبه 19 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: clitoral orgasm / شنبه 19 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: best male sex toys / شنبه 19 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: clit messager / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: barcelona strip club / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: https://tinyurl.com/newinventionideas21592 / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: dildo big / یک شنبه 20 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: vibrating strap on / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: World Cup 2018 Russia / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: lesbian sex toys / دوشنبه 21 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: finger sex toys / سه شنبه 22 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: strapless straps / سه شنبه 22 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: milking the prostate / چهارشنبه 23 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: how to use a suction cup dildo / چهارشنبه 23 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: best finger vibrator / چهارشنبه 23 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Sous Vide Garer / چهارشنبه 23 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: fat dog Oompa / پنج شنبه 24 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: Soccer Predictions / پنج شنبه 24 خرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: bunny sex toy / آدینه 25 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Domino 99 / آدینه 25 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Atlaskorrektur Berlin / شنبه 26 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Atlaskorrektur Berlin Charlottenburg / شنبه 26 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Instacart driver / یک شنبه 27 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: my website / دوشنبه 28 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Empire Carpet / سه شنبه 29 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: lena the plug anal / سه شنبه 29 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: education / پنج شنبه 31 خرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: taxi / یک شنبه 03 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Lesbian G Spot Vibe / یک شنبه 03 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: seattle commercial exterminators / یک شنبه 03 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: rupert tarsey / دوشنبه 04 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: rotulos / دوشنبه 04 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: a / دوشنبه 04 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Boxen MГјnchen / دوشنبه 04 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: the best lube / سه شنبه 05 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: buy viagra online / سه شنبه 05 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Zulutrade / سه شنبه 05 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Firmenfitness MГјnchen / سه شنبه 05 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: double penetration vibrator / سه شنبه 05 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: american whopper 8" vibrating dong with harness / چهارشنبه 06 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: real twitter followers / چهارشنبه 06 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: how to use magic wand massager / چهارشنبه 06 تیر 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: g spot vibrator rechargeable power / چهارشنبه 06 تیر 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: reparacion electrodomesticos madrid / سه شنبه 09 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: jackrabbit dildo / سه شنبه 09 مرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: reparacion electrodomesticos madrid / چهارشنبه 10 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Reviews Wellness in motion / چهارشنبه 10 مرداد 1397
" />
به لیمو Lippia citriodora - اکسیر طبیعت كوهسار: antenista madrid / چهارشنبه 10 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Superbet ru / پنج شنبه 11 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: towing scottsdale / پنج شنبه 11 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: prediksi sgp / آدینه 12 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Sex Doll / شنبه 13 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Africa tours from India / شنبه 13 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: butterfly kiss review / شنبه 13 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Candida Vulvovaginitis / دوشنبه 15 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: class t shirt / دوشنبه 15 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: adult toy websites / دوشنبه 15 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: register business in singapore / سه شنبه 16 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: salt flats tour / چهارشنبه 17 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: lovers ensemble vibrator / پنج شنبه 18 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: 10000 followers / یک شنبه 21 مرداد 1397
" />
ШЁЩ‡ Щ„ЫЊЩ…Щ€ Lippia citriodora - Ш§Ъ©ШіЫЊШ± Ш·ШЁЫЊШ№ШЄ ЩѓЩ€Щ‡ШіШ§Ш±: Logo animation erstellen / یک شنبه 21 مرداد 1397
" />
مطلب خوب و جامعی بود ممنون
[ پاسخ ]

مطلب عالی بود ممنون از شما
[ پاسخ ]

Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
Many thanks for providing this information.
[ پاسخ ]

Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
Many thanks for pproviding this information.
[ پاسخ ]

obviously like your web-site bbut you need to check the spelling on uite a few of your posts.

Several of them are rife with spelling problems and I in finding it
very troublesome to tell the reality nevwrtheless I will
surely ckme again again.
[ پاسخ ]

obviously like your web-site but you need to check the spelling on quite a ffew of your posts.
Several of them are rife with spelling problems and I in finhding
itt very troublesome to tell the reality neverthesless I will surely come again again.
[ پاسخ ]

It is truly a great and helpful piece of info.

I am satisfied that you simply shared this useful information wjth us.
Please tay us up to date like this. Thank you for sharing.
[ پاسخ ]

It is truly a great and helpfdul pece of info. I am satisfied
that you simply shared this useful information with
us. Please stay us upp to date like this. Thank you for sharing.
[ پاسخ ]

Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend
your web site, how can i subscribe for a blog web site?
The account helped me a acceptable deal. I had been tiny
bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
[ پاسخ ]

Wonderful beat ! I wish to apprentice while youu amend your web site, how can i subscrikbe for a blog wweb site?
The account helped me a acceptable deal. I had
been tiny bit acquainte of this your broadcast offered bright clear concept
[ پاسخ ]

برگه پیشین 1 2 3 4 ... 8 برگه پسین
73 دیدگاه

دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom

آلبوم‌ها

تصاوير يكي از مزارع شركت اكسيرطبيعت كوهسار 1397/02/09

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397
13 تصویر در آلبوم
2018_04_30/photo_--_--_152509655187566471.jpg

نشاء گياهان دارويي 1397/01/20

شنبه 01 اردیبهشت 1397
15 تصویر در آلبوم
2018_04_21/photo_--_--.jpg

تبليغات

همايش ها و مترجم
چهارشنبه 24 آذر 1395
4 تصویر در آلبوم
2017_01_03/jpg

مزرعه اكسيرطبيعت كوهسار 1395/08/07

آخرين برداشت سال 1395
چهارشنبه 12 آبان 1395
16 تصویر در آلبوم
2016_11_02/photo_2016-11-02_11-06-57.jpg

تصاوير مزرعه سال مرداد 1395

چهارشنبه 20 مرداد 1395
22 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__14708184421811445067.jpg

تصاویر گیاه بابونه

یک شنبه 24 اسفند 1393
19 تصویر در آلبوم
2015_03_15/4429.jpg

تصاویر گیاه مرزنجوش

یک شنبه 24 اسفند 1393
1 تصویر در آلبوم
2015_03_15/p1njjl4o7ifyr0pmp98a.jpg

تصاویر گیاه همیشه بهار

چهارشنبه 10 دی 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_31/409404111633903669581.jpg

تصاویرگیاه اسطوخودوس

چهارشنبه 10 دی 1393
15 تصویر در آلبوم
2014_12_31/2.jpeg

تصاویر گیاه بومادران

دوشنبه 08 دی 1393
20 تصویر در آلبوم
2014_12_29/jpg

تصاویر گیاه ژینکو

دوشنبه 08 دی 1393
18 تصویر در آلبوم
2014_12_29/clickhandler1.jpg

داروی ایمنواکتیو

دوشنبه 08 دی 1393
2 تصویر در آلبوم
2014_12_29/untitled.jpg

تصاویر گیاه مورت

چهارشنبه 03 دی 1393
6 تصویر در آلبوم
2014_12_24/14.jpg

تصاویر گیاه نعناع

چهارشنبه 03 دی 1393
11 تصویر در آلبوم
2014_12_24/545.jpg

تصاویر گیاه گاوزبان ایرانی

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/bagh-7.jpg

تصاویر گیاه زوفا

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/1.jpeg

تصاویر گیاه چای ترش

چهارشنبه 03 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_24/4.jpg

تصاویر گیاه سرخارگل

دوشنبه 01 دی 1393
12 تصویر در آلبوم
2014_12_22/2_14192449331775338407.jpg

تصاویر گیاه مریم گلی

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_22/hhb.jpg

تصاویر گیاه به لیمو

دوشنبه 01 دی 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_22/3_14192448441618781103.jpg

تصاویر گیاه عروسک پشت پرده

دوشنبه 01 دی 1393
10 تصویر در آلبوم
2014_12_20/ddddd.png

تصاویر گیاه هوفاریقون

شنبه 29 آذر 1393
5 تصویر در آلبوم
2014_12_20/20202020hypericum20perforatum203.jpg

تصاویر گیاه بادرنجبویه

شنبه 29 آذر 1393
7 تصویر در آلبوم
2014_12_20/dscf4748.jpg

تصاویر گیاه افسنطین

شنبه 29 آذر 1393
8 تصویر در آلبوم
2014_12_20/images4_1419058243777164854.jpg

تصاویر گیاه آویشن

شنبه 29 آذر 1393
9 تصویر در آلبوم
2014_12_20/4.jpg

تصاوير گلخانه ها

سه شنبه 01 مهر 1393
30 تصویر در آلبوم
2014_12_16/dsc02207.jpg

تصاویر بدون آلبوم

تصاویری که متعلق به هیچ آلبومی نیستند
چهارشنبه 24 مرداد 1397
11 تصویر در آلبوم
2016_08_10/__1470818001975861883.jpg